Թուրքիայի կառավարության վարձած լոբբիստական և PR ընկերությունները բացահայելուց հետո «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանն այժմ ներկայացնում է Ադրբեջանի վարձած չորս համանման ընկերությունների մասին:
Դիտարկելով Ադրբեջանի նենգամիտ մոտեցումները արտաքին քաղաքականությանը, Սասունյանը նկատել է հետևյալ պատկերը.
1) Ինչպիսի գործողություններ էլ որ ձեռնարկեն ամերիկահայերը իրենց հարցերի լուծման համար, Ադրբեջանը ձգտում է նմանակել նրանց և հակազդել Միացյալ Նահանգներում իր վարձու ընկերությունների միջոցով:
Նախագահ Ալիևն 2013 թ. իր ելույթում հայտարարեց, որ Ադրբեջանի «հիմնական թշնամին հայկական լոբբին է»: Նա նաև նշեց, որ «հայկական լոբբին օր ու գիշեր փորձում է զրպարտել Ադրբեջանին, վարկաբեկել նրա հեղինակությունը: Նրանք մեծ ֆինանսական ռեսուրսներ ունեն: Նրանք սերտորեն կապված են իրենց երկրների իշխանությունների հետ, որտեղ «լոբբինգի» անվան տակ նվիրատվություններ են անում օրենսդիրներին: Բայց իրականում դա կաշառք է: Այսպիսով, հայկական լոբբին մեր դեմ կազմակերպված պայքարի առաջատարն է»: Իր քննադատական ծավալուն ճառում, Ալիևը կեղծորեն հայերին վերագրեց կաշառելու հետևողական արշավն ամբողջ աշխարհում, որն իրականացվում է իր իսկ կառավարության կողմից:
2) Ադրբեջանը հետևում է Թուրքիայի ավելի փորձառու պաշտոնյաների քայլերին Հայաստանի և հայկական հարցերի վերաբերյալ իր քաղաքականության մեջ, ներառյալ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը և Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից կատարված հանցագործությունների համար հայերին մեղադրելը: Ցավոք, Ադրբեջանը նաև նմանակում է Թուրքիային իր սեփական քաղաքացիներին ճնշելու հարցում՝ դժվարացնելով որոշել, թե այս երկու երկրներից որն է ավելի բռնատիրական:
3) Ադրբեջանի կառավարությունն ընդունելով, որ իր իմիջը մարդու իրավունքների խախտումների պատճառով վարկաբեկվել է Արևմուտքում, վարձել է PR և լոբբիստական ընկերություններ իր բացասական հեղինակությունը մաքրազերծելու համար: Պետք էր ակնկալել, որ եթե վարչակարգն այդքան մտահոգ է արտասահմանում իր վատ համբավով, նա իր երկրում պիտի բարելավեր մարդու իրավունքները, ուստի անհրաժեշտ չէր լինի միլիոնավոր դոլարներ վատնել ամերիկյան ընկերությունների վրա՝ իր իմիջի մաքրման անհնարին գործն իրականացնելու համար: Ալիևն 2013 թ. իր ելույթում Ադրբեջանը բաղձանքով նկարագրեց որպես «ժամանակակից, առաջադեմ, բաց, հանդուրժողական երկիր»: Ո՞վ կարող է խաբվել նման բացահայտ ստերով:
Սասունյանը գրում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը տարիներ շարունակ վարձել է տասնյակ PR և լոբբիստական ընկերություններ, սակայն այս պահին, նրա համար աշխատում են ընդամենը չորս նման ընկերություններ:
1) Podesta Group, Inc-ին Ադրբեջանը վճարում է ամսական 45 հազար դոլար. «[Ադրբեջանին] վերաբերող հարցերի ուսումնասիրության և վերլուծության համար. խորհրդատվություն [Ադրբեջանին] ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ, գործունեություն Կոնգրեսում և գործադիր ճյուղում և ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ. անհրաժեշտության դեպքում կապերի հաստատում Կոնգրեսի անդամների, նրանց աշխատակազմերի և գործադիր ճյուղի պաշտոնյաների, լրատվամիջոցների և հասարակակական կազմակերպությունների հետ»:
2) SOCAR USA-ը (Ադրբեջանի պետական նավթընկերության ԱՄՆ դուստր ձեռնարկությունը) վճարում է Roberti White ՍՊԸ-ին 125 հազար դոլար «[Ադրբեջանին] վերաբերող հարցերի ուսումնասիրության և վերլուծության համար. խորհրդատվություն [Ադրբեջանին] ԱՄՆ քաղաքականության վերաբերյալ, գործունեություն Կոնգրեսում և գործադիր ճյուղում և ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ. անհրաժեշտության դեպքում կապերի հաստատում Կոնգրեսի անդամների, նրանց աշխատակազմերի և գործադիր ճյուղի պաշտոնյաների, լրատվամիջոցների և հասարակակական կազմակերպությունների հետ»: Զարմանալի չէ, որ Roberti White-ի կատարած գործառույթները SOCAR USA-ի համար նույնն են, ինչ Podesta Group, Inc.-ինը Ադրբեջանի կառավարության համար:
3) Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատունը ամսական 50 հազար դոլար վճարում է BGR Government Affairs ՍՊԸ-ին, «ռազմավարական ուղղորդում և խորհրդատվություն տրամադրելու համար պետական գործերի և PR գործունեության առնչությամբ Միացյալ Նահանգներում: Սա է հարկ եղած մոտեցումը Միացյալ Նահանգների կառավարության պաշտոնատար անձանց, հասարակական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և այլ անհատների Միացյալ Նահանգներում»:
4) Լոս Անջելեսում գտնվող Ադրբեջանի հյուպատոսությունը, 2009 թ. չորս ամիս ժամկետով, միանվագ 35 հազար դոլար վճարով վարձել է Tool Shed Group ընկերությանը, որի գլխավոր գրասենյակը սկզբում գտնվում էր Վուդլենդ Հիլզում, Կալիֆորնիա, իսկ այժմ՝ Պարկերում, Կոլորադո: Tool Shed Group-ն այժմ նաև ներկայացնում է Ադրբեջանի Հանրապետությունը: Այդ ժամանակից ի վեր պայմանագիրը թարմացվում է յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ: Tool Shed-ը ղեկավարում է Ամերիկայի հրեական կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի նախկին տնօրեն Ջեյսոն Կացը: Tool Shed-ը տրամադրում է «խորհրդատվական ծառայություններ հյուպատոսությանը, ներառյալ ճեպազրույցների և դասախոսությունների կազմակերպում, հանդիպումների դյուրացում համայնքի անդամների, ընտրված և նշանակովի պաշտոնյաների, ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ, «հեղինակային կարծիքների» շարադրում ու տարածում»:
«Վերջերս, Լոս Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսությունը տարածեց՝ «Լեռնային Ղարաբաղ. պատմություն և փաստեր» խորագրով մի գունավոր գրքույկ Լոս Անջելեսում գտնվող բոլոր հյուպատոսություններին, և հավանաբար շատ ուրիշների: Այս 16-էջանոց քարոզչական նյութը, լի Արցախի մասին խեղաթյուրումներով, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստվել էր Ադրբեջանի և նրա հյուպատոսության PR և լոբբիստական ընկերության՝ Tool Shed Group-ի կողմից: 16-րդ էջի վերջում նշված է՝ «Հրատարակված է Ադրբեջանի հյուպատոսության կողմից Լոս Անջելեսում»: Հետաքրքիր է, որ այս նախադասության մեջ նշված չէ, թե ով է պատրաստել գրքույկը, այլ պարզապես, թե ով է հրատարակել այն…»,- եզրափակում էՀարութ Սասունյանը:

After identifying the lobbying and PR firms hired by the government of Turkey, publisher of The California Courier Harut Sassounian is now reporting on four similar firms hired by Azerbaijan.
By observing Azerbaijan's devious approach to foreign relations, I have noticed the following pattern:
1) Whatever actions Armenian-Americans take for their causes, Azerbaijan seeks to emulate and counter them in the United States through its hired companies. Pres. Aliyev in a 2013 speech stated that Azerbaijan’s “main enemy is the Armenian lobby.” He also stated: “the Armenian lobby day and night is trying to slander Azerbaijan, to undermine its authority. They have broad financial resources. They are closely connected with the authorities of their countries where they donate to the legislators under the name of ‘lobbying.’ But, in fact, it is a bribe. Thus the Armenian lobby is at the forefront of an organized campaign against us.” In his lengthy diatribe, Pres. Aliyev falsely ascribes to Armenians the persistent bribing campaign carried out by his own government around the world.
2) Azerbaijan follows the footsteps of Turkey’s more experienced officials in its policies on Armenia and Armenian issues, including the denial of the Armenian Genocide and accusing Armenians for the crimes committed by Azerbaijan and Turkey. Regrettably, Azerbaijan has been also emulating Turkey in the repression of its own citizens, making it difficult to determine which of the two countries is more autocratic.
3) The government of Azerbaijan, realizing its tarnished image in the West due to widespread human rights violations, has hired PR and lobbying firms to whitewash its negative reputation. One would expect a regime that is so concerned about its poor image overseas that it would improve its human rights record at home, so it does not need to waste millions of dollars on American firms to carry out the impossible task of cleansing its image. In his 2013 speech, Pres. Aliyev wishfully described Azerbaijan as a “modern, progressive, open, tolerant country.” Who can be fooled by such outright lies?
The government of Azerbaijan has hired dozens of PR and lobbying firms over the years. However, at this time, it employs only four such firms.
1) Podesta Group, Inc., is paid $45,000 a month by Azerbaijan to “research and analyze issues of concern to [Azerbaijan]; counsel [Azerbaijan] on U.S. policies of concern, activities in Congress and the executive branch, and developments on the U.S. political scene generally; and maintain contact, if necessary, with members of Congress and their staff and executive branch officials, media and non-governmental organizations.”
2) SOCAR USA (U.S. subsidiary of the State Oil Company of Azerbaijan) pays Roberti White LLC $125,000 to “research and analyze issues of concern to [Azerbaijan]; counsel [Azerbaijan] on U.S. policies of concern, activities in Congress and the Executive branch, and developments on the U.S. political scene generally; and maintain contact, as necessary, with members of Congress and their staff, executive branch officials, members of the press, and non-governmental organizations.” It is not surprising that the description of the functions performed by Roberti White for SOCAR USA is identical to the ones performed by Podesta Group, Inc., for the government of Azerbaijan.
3) BGR Government Affairs, LLC is paid $50,000 a month by the Embassy of Azerbaijan in Washington, D.C., to provide “strategic guidance and counsel with regard to government affairs and public relations activity within the U.S. This may include relevant outreach to U.S. government officials, non-government organizations, members of the media and other individuals within the U.S.”
4) The Tool Shed Group LLC, originally headquartered in Woodland Hills, California, now relocated to Parker, Colorado, was hired by the Consulate of Azerbaijan in Los Angeles in 2009 for a period of four months for a flat fee of $35,000. The Tool Shed Group now also represents the Republic of Azerbaijan. Since then the contract has been renewed every six months. Tool Shed is led by Jason Katz, former Director of Public Relations and Public Affairs for the American Jewish Committee. Tool Shed provides “consulting services to the Consulate, including organizing briefings/lectures; facilitating meetings with community members, elected and appointed officials, and business leaders; write and disseminate op-eds.”
Recently, the Consulate General of Azerbaijan in Los Angeles disseminated to all Consulates in Los Angeles, and probably many others, a color brochure entitled, “Nagorno-Karabakh: Background and Facts.” This 16-page propaganda piece, full of misrepresentations about Artsakh, most likely was prepared by The Tool Shed Group, Azerbaijan’s and its consulate’s PR and lobbying firm. At the end of page 16, there is a note which states: “Published by the Consulate General of Azerbaijan in Los Angeles.” It is interesting that this sentence does not indicate who prepared the brochure, but simply who published it!