30 Հունիս 2017 - 10:44 AMT
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 30-ին Բրյուսելում մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած «Վճռական աջակցություն» գործողության մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների նիստին։
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նիստի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդես է եկել ելույթով՝ իր գործընկերներին ներկայացնելով Աֆղանստանում, և ընդհանրապես լայն տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովման ՀՀ մոտեցումներն ու տեսլականը, ինչպես նաև առաջարկել որոշակի լուծումներ՝ առկա խնդիրների պաշտպանական բաղադրիչի շրջանակներում։ Նիստի հիմնական արդյունքները լրատվամիջոցներին է ներկայացրել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
Նիստի ավարտից հետո ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլլերի հետ երկկողմ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ ՀՀ-ի գործակցության ընթացքն ու ապագա ծրագրերը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև գլոբալ ու տարածաշրջանային ավտանգության խնդիրներին, ներկայացվել է Հայաստանում ընթացող պաշտպանական բարեփոխումների շրջանակը, տեսակետներ են փոխանակվել դրանց իրականացման գործում ՆԱՏՕ-ի օժանդակության հնարավորությունների ու ձևաչափի վերաբերյալ։
Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է նաև Եվրոպական Միության ռազմական կոմիտեի նախագահ, բանակի գեներալ Միխաիլ Կոստարակոսի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարվել են Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության ռազմական օղակների միջև համագործակցության հաստատման հնարավորությունն ու հեռանկարները։

Возглавляемая министром обороны Армении Вигеном Саркисяном делегация 30 июня в Брюсселе приняла участие в заседании министров обороны стран-участниц миссии НАТО в Афганистане «Решительное содействие» (Resolute Support).
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, Саркисян выступил на заседании с речью, представив коллегам подходы и видение Армении по вопросу обеспечения стабильности и безопасности в Афганистане и в целом в регионе, а также предложил некоторые решения в связи с существующими проблемами.
Основные итоги заседания представил СМИ генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
А на встрече с заместителем генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер состоялось обсуждение хода и предстоящих программ сотрудничества Армении с Североатлантическим альянсом. Стороны затронули вопросы реформ в сфере обороны Армении, обменялись мнениями о возможности и формате содействия НАТО.
В рамках визита в Брюссель министр обороны Армении встретился с председателем военного комитета ЕС, генералом Михаилом Костаракосом. Стороны обсудили возможности и перспективы сотрудничества.