4 Հուլիս 2017 - 06:43 AMT
Հունիսի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ մտած Տրանսպորտային միջոցներ վարելու թույլտվության մասին նոր օրենքի հետևանքով ՌԴ-ում աշխատող հայաստանցի վարորդների մեծ մասը կորցրել է աշխատանքը: Գյումրեցի Կարապետ Մկրտչյանը 9 տարի Մոսկվայում միկրոավտոբուս է վարել, սակայն ստիպված է եղել վերադառնալ Հայաստան:
Մկրտչյանն ասում է, որ Հայաստանում տրված վարորդական իրավունքի վկայականում թույլ տրված մի բացթողման հետևանքով հայ վարորդները չեն կարող նաև քննություն հանձնել ու ռուսաստանյան վարորդական իրավունք ձեռք բերել, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Ռուսաստանում Մկրտչյանին ասել են՝ ըստ Վիեննայի կոնվենցիայի, վկայականում ցանկացած գրառում պետք է նաև լատինատառ լինի, մինչդեռ հայկական վարորդական իրավունքի վկայականում անձի հայրանվան դաշտում գրառումը միայն հայերեն է, որոշ դեպքերում նաև ռուսերեն թարգմանությամբ: Լատինատառ գրառման բացակայությունը հայաստանցի վարորդներին կանգնեցրել է փաստի առաջ: «Ռուսաստանում վարորդական իրավունք են տալիս միայն ազգային վկայականի հիման վրա, բայց լատինատառ գրառման բացակայության պատճառով մեր վկայականի հիման վրա Ռուսաստանում մեզ վկայական չեն տալիս»,-ասում է Գյումրեցի վարորդը:
Նրա համար անհասկանալի է՝ ինչո՞ւ են հայկական վկայականում տեղ հատկացրել հայրանվան համար, որը լրացնելը պարտադիր էլ չէ, «ու դեռ մի բան էլ լատինատառ չեն լրացրել»՝ արհեստական դժվարություններ ստեղծելով հայաստանցի վարորդների համար:
Կարապետ Մկրտչյանն այժմ փորձելում է քայլեր ձեռնարկել, որ հայկական վարորդական վկայականներում տեղ գտած այդ սխալն ուղղվի: Նա դիմել է ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանին՝ խնդրելով պարզել, թե ինչու է հայկական վկայականներում խախտված Վիեննայի կոնվենցիայի պահանջը:
Հունիսի 1-ից Ռուսաստանում որպես վարորդ աշխատող ներգաղթյալները, որոնք չունեն ՌԴ վարորդական իրավունք, չեն կարողանա շարունակել աշխատանքը: Ուղղումներն ընդունվել են 2013-ին, սակայն մինչ օրս ուժի մեջ չէին մտել:

4 Июль 2017 - 09:35 AMT
Закон «О внесении изменений в Федеральный закон «О безопасности дорожного движения» и Кодекс Российской Федерации об административных правонарушениях» вступил в силу с 1 июня. В результате этого работы в РФ лишились водители-мигранты, не имеющих российских прав, в их числе – армянские водетели.
Карапет Мкртчян из Гюмри 9 лет работал водителем микроавтобуса в Москве, однако после вступления данного закона в силу вынужден был вернуться в Армению.
По словам Мкртчяна, в выданных в РА водительских удостоверениях «есть ошибка», в результате чего армянские водители не могут сдать экзамен по вождению и получить водительские удостоверения РФ, пишет Радио Свобода.
Мкртчяну сказали, что согласно Венской конвенции, любая запись в водительских удостоверениях должна быть сделана также и латинскими буквами. А в армянских удостоверениях строка отчества заполнена только на армянском, в некоторых случаях – также с русским переводом. Отсутствие записи латинскими буквами стало причиной проблем армянских водителей.
«В России водительские права дают только на основании национального удостоверения, но из-за отсутствия записи латинскими буквами на основании нашего удостоверения нам не дают российское»,- отметил гюмрийский водитель.
Сейчас Мкртчян пытается решить эту проблему, он обратился к депутату парламента РА Эдмону Марукяну с просьбой выяснить, почему в Армении нарушены требования Венской конвенции.
C 1 июня вступил в силу запрет на работу для водителей-мигрантов, не имеющих российских прав. Он обязывает всех иностранцев, которые работают водителями, иметь российские национальные водительские удостоверения. При отсутствии таковых нарушителю грозит штраф в 50 тысяч рублей. При этом нарушителем в данном случае считается не сам водитель, а его работодатель, который и обязан контролировать исполнение данного запрета.