«Թշնամի երեխա չի լինում, առավել ևս… երկու տարեկան, բայց լինում են դեպքեր, երբ վախկոտ անգլուխների մեղքով երեխա է զոհվում: Այդպես եղավ հուլիսի 4-ի երեկոյան, երբ խաղաղ բնակչության թիկունքում թաքնված ադրբեջանական «հզոր» բանակի ասկյարը հայկական ուժերի դեմ կիրառելով ռեակտիվ հրթռահրետանային կայանք, թիրախավորեց ոչ այլ ում, քան հենց երկու տարեկան աղջնակին…
Ի տարբերություն նեոլիթյան մտածողությամբ մեր հարևանների, մենք ստիպված ենք ցավով արձանագրել այս փաստը և ափսոսանք հայտնել: Ընդունեք որպես անձնական կարծիք», – ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էԱՀ ՊԲ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ, գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը:
Ինչպես երևում է ադրբեջանական Ալխանլի գյուղի դիրքից և Google Maps առցանց քարտեզից, ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները դիրքավորված են գյուղի հարևանությամբ, իսկ տեղ-տեղ նաև գյուղի մեջ՝ բնակելի տների կողքին, գրում է Razm.info-ն:
Ավելին, Պաշտպանության բանակն իր ավելի ուշ հրապարակած հաղորդագրության մեջ նշում է, որ ադրբեջանական կողմը հուլիսի 4-ի առավոտյան ժամերից ականնետային կրակ է վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Եվ միայն այն բանից հետո, երբ ադրբեջանական կողմը հենց Ալխանլի գյուղի կրակակետերից ՊԲ զորամասի հրամանատարական կետի ուղղությամբ կրակել է TR-107 կայաններով, հայկական կողմը պատասխան հարված է հասցրել, ինչի «արդյունքում վնաս է հասցվել Ալխանլու գյուղում տեղակայված կրակակետին»։
Քարտեզ կազմված է դեռևս 2012 թվականի արբանյակային լուսանկարներից, հետևաբար ադրբեջանական դիրքերի և խրամատների տեսքը ներկայում կարող է և փոխված լինել։

Azerbaijan on Tuesday, July 4 violated the ceasefire on the contact line with Nagorno Karabakh (Artsakh) using various caliber mortars and even employed a TR-107 rocket engine in the south of the frontline. Artsakh Defense Army opened retaliatory fire. During the incident two civilians – a 52-year-old woman and 2-year-old girl from Azerbaijan’s side – were killed.
Karabakh army spokesman Senor Hasratyan expressed condolences to the families of the victims in a Facebook post on Wednesday.
“No child is an enemy, especially a two-year-old one. But sometimes a kid may die because of cowardly and brainless people,” Hasratyan said.
“Unlike our neighbors, we are compelled to register this fact and express condolences. Consider this as a personal opinion.”
Azerbaijan’s violence in April War: Child killed, soldiers beheaded, bodies tortured
The situation of the village of Alkhanli, from where Azerbaijan had launched the attack, and Google Maps images suggest that Azerbaijan's military posts are positioned in the vicinity of the village and even beside civilians’ houses in some places, RazmInfo says.