5 Հուլիս 2017 - 09:56 AMT
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից հուլիսի 5-ին հրապարակված տեղեկատվությունն առ այն, թե իբր զորամասում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով վիրավորվել է ՊԲ 3 զինծառայող, իրականությանը չի համապատասխանում: Լուրը հերքում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Ի տարբերություն ադրբեջանական կողմի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հավատարիմ է իր թափանցիկ գործելաոճին և տեղ գտնող միջադեպերի վերաբերյալ պարբերաբար հանդես է գալիս տեղեկատվությամբ, իսկ հակառակորդ երկրի նմանաբովանդակ ապատեղեկատվություններն ուղղված են բացառապես ներքին լսարանին»,– ասվում է ՊՆ մամուլի ծառայության տարածած հայտարարությունում:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հուլիսի 4-ին հաղորդագրություն էր տարածել, որում տեղեկացնում էր, որ ադրբեջանական զինուժը շփման գծում խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով TR-107 համազարկային հրթիռային կայանք։ Հայկական կողմն ավելի ուշ դիմել է պատասխան գործողությունների՝ հակառակորդին պատճառելով կորուստներ։
Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել, որում կոչ են անում ԼՂ հակամարտության կողմերին դադարեցնել ռազմական գործողությունը և վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հրատապ կոչ են անում կողմերին դադարեցնել ռազմական գործողությունը: Բռնությունը միայն նոր բռնություն է ծնում և ոչնչի չի բերում: Այս երկարատև հակամարտության կարգավորման միակ պատասխանատու և մարդկային ճանապարհը կողմերի համար բարի կամքի դրսևորմամբ բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալն է»,- ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունում:

Опубликованная в ряде азербайджанских СМИ 5 июля информация о том, что якобы в результате взрыва в карабахской воинской части ранения получили 3 военнослужащих Армии обороны НКР, не соответствует действительности. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
«В отличие от азербайджанской стороны, Минобороны НКР работает прозрачно и периодически предоставляет информацию о происходящих инцидентах, а подобная дезинформация противника адресована исключительно внутренней аудитории», – отмечается в сообщении.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали стороны карабахского конфликта срочно прекратить военные действия на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС. Об этом говорится в совместном заявлении сопредседателей Игоря Попова (Россия), Стефана Висконти (Франция) и Ричарда Хогланда (США). В заявлении отмечается, что сопредседатели получили информацию о вспышке насилия поздно вечером 4 июля в селе Алханлы Физулинского района, в результате которого погибли, в том числе и гражданские лица.
Читайте также: Убитый ребенок, истерзанные старики, отрезанные головы солдат: Зверства азербайджанцев в ходе апрельской войны