Ռուսաստանը կոչ է անում հակամարտող կողմերին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ շփման գծում իրադրության կայունացման համար: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ անդրադառնալով հուլիսի 4-ին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում լարվածության սրացմանը:
«Հուլիսի 4-ին շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման հերթական դեպքը հանգեցրել է մարդկային կորուստների, այդ թվում և խաղաղ բնակչության ու երեխաների շրջանում»,- ասել է նա:
«Անընդունելի ենք համարում հետագա արյունահեղությունը, և կոչ ենք անում կողմերին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները իրադրության կայունացման համար»,-ասել է Զախարովան:
Նա հայտարարել է նաև, որ Ռուսաստանն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը, որում ընդգծվում է բռնության դադարեցման և բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտությունը:

Russia calls on the parties to the Nagorno Karabakh conflict to take all necessary measures to stabilize the situation, Russian foreign ministry spokespersonMaria Zakharova said Thursday, July 6.
"According to information received from the sides of the conflict, on the evening of July 4 ceasefire violations took place, which resulted in human casualties, including among civilians," Zakharova told a briefing.
"We believe further bloodshed is unacceptable, we call on the parties to take all necessary measures to stabilize the situation."
"We support the statement of the co-chairs of the OSCE Minsk Group, which emphasizes the need to end violence and resume negotiations," the spokeswoman added.