ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հուլիսի 6-ի նիստում հանդես են եկել նոր հայտարարությամբ հուլիսի 4-ին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ:
Մասնավորապես, հայտարարության մեջ ասվում է, որ անհրաժեշտ է անհապաղ վերսկսել բանակցություններն, ուղղված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
«Հիշեցնում ենք կողմերին Ժնևի կոնվենցիայով ամրագրված պարտավորությունների մասին, որոնց համաձայն կողմերը պետք է զերծ մնան թշնամական գործողություններից, որոնք կարող են անընդունելի զոհերի պատճառ դառնալ քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Առաջարկում ենք կողմերին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել նվազեցնելու համար լարվածությունը և խստիվ պահպանել 1994-1995թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրի դրույթները »,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«ՌԴ-ն, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ն ընդգծում են հնարավորինս արագ բանակցությունները վերսկսելու անհրաժեշտությունը՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու համար, որը տարածաշրջանի ժողովրդների համար խաղաղության, բարգավաճման և իրական հաշտեցման հաստատման միակ միջոցն է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ էին արել անհապաղ դադարեցնել շփման գծում ռազմական գործողությունները: Այս մասին հայտարարությունը հրապարակված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում: «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կողմերին կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Բռնությունը նոր բռնության է հրահրում և արդյունքի բերում: Այս երկարաժամկետ հակամարտության լուծման միակ պատասխանատու ու մարդային տարբերակը բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադառնալն է», – դեպքերի հետ կապված հայտարարել էին համանախագահները:

The OSCE Minsk Group co-chairs have issued a second statement over the recent escalation in Nagorno Karabakh, reiterating their extreme concern over the ceasefire violations that occurred on Tuesday, July 4 and calling on the parties to resume negotiations.
"We remind the sides of their obligations under the Geneva Conventions to refrain from any hostile action that could lead to unacceptable civilian casualties," a French representative read out the Minsk Group co-chairs' message at an OSCE Permanen Council meeting on Thursday.
"We appeal the parties to take immediate measures to defuse the situation and strictly observe the 1994/1995 ceasefire agreement.
"The Russian Federation, France and the United States stress the necessity to resume as soon as possible negotiations on a peaceful settlement of the conflict, as the only way to bring peace, prosperity and genuine reconciliation to all the peoples of the region.”
The Minsk Group's first statement was issued on Wednesday, with the co-chairs urging the sides to return to the negotiation table in good faith.
On Thursday, the U.S. State Department too called on the sides the sides to cease military action and return to the negotiating table