Եվրախորհրդարանը խորապես մտահոգված է «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բռնության վերսկսման կապակցությամբ, ինչը կրկին հանգեցրել է զոհերի՝ խաղաղ բնակչության շրջանում»: Այս մասին ասված է ԵԽ արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Դևիդ Մաքալիսթերի, Եվրանեսթում ԵԽ պատվ. ղեկավարՌեբեկա Հարմսի, ԵՄ-ՀՀ և ԵՄ-Ադրբեջան հանձնաժողովներում պատվիրակության ղեկավար Սաջադ Քարիմի համատեղ հայտարարությունում:
«Խորապես ցավակցում ենք զոհվածների ընտանիքներին: Կոչ ենք անում կողմերին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել է՝ մենք համոզված ենք, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Հակամարտությունը քաղաքական կարգավորման կարիք ունի՝ միջազգային իրավունքին համապատասան»,- ասված է հայտարարությունում:
Նշվում է, որ ԵԽ-ն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին ու առաջարկություններին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել շփման գծումռազմական գործողությունները:

Европарламент выразил глубокую озабоченность по поводу эскалации 4 июля на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта. Об этом говорится в заявлении председателя комиссии по внешним сношениям Европарламента Дэвида Мак-Алистера, председателя комиссий по сотрудничеству ЕС-Армения и ЕС-Азербайджан Саджада Карима и руководителя делегации ПА «Евронест» Ребекки Хармс, распространенном по поводу эскалации напряжения 4 июля на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских ВС.
«Европарламент выражает глубокую озабоченность по поводу эскалации напряжения 4 июля на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта, в результате чего в Физулинском районе были жертвы среди гражданского населения. Выражаем соболезнование семьям погибших.Мы призываем стороны немедленно прекратить военные действия. Как было сказано ранее, мы уверены, что военное решение в карабахском конфликте невозможно. Вместо этого, карабахский конфликт требует немедленного политического урегулирования, в соответствии с международным правом»,- говорится в заявлении.
В заявлении отмечается, что ЕП полностью поддерживает посреднические усилия Минской группы ОБСЕ и ее предложения.