Հուլիսի 7-ի առավոտվանից սկսած հակառակորդն արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում խախտում է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ օգտագործելով ինչպես հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ Դ-30 և Դ-44 տիպի հրանոթներ, տարբեր տրամաչափի ականանետեր ու նռնականետեր:
Ադրբեջանական զինուժի արկակոծության արդյունքում՝ տարբեր աստիճանի բեկորային վիրավորումներ են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Ռոբերտ Նովրուզի Գասպարյանը (ծնվ. 1969թ.), Համբարձում Կարապետի Հարությունյանը (ծնվ. 1997թ.) և Վահե Գագիկի Բադալյանը (ծնվ. 1998թ.):
Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերն իրականացնում են պատասխան գործողություններ, տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշենք, որ վերջին անգամ 122-մմ Դ-30 հաուբիցներ Ադրբեջանը կիրառել էր 2017 թ. փետրվարին՝ անցած ամիսներին սահմանափակվելով ավելի փոքր տրամաչափի հրետանի ու ականանետեր կիրառելով:

7 Июль 2017 - 13:11 AMT
С утра 7 июля ВС Азербайджана на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских войск нарушают режим прекращения огня, применяя как стрелковое оружие, так и пушки Д-30 и Д-44, разнокалиберные минометы и гранатометы. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Вследствие обстрела ВС Азербайджана осколочные ранения различной степени тяжести получили военнослужащие Армии обороны Арцаха Роберт Новрузович Гаспарян (1969 г.р.), Амбарцум Карапетович Арутюнян (1997 г.р.) и Ваге Гагикович Бадалян (1998 г.р.).
Для подавления наступательной активности ВС Азербайджана передовые подразделения АО НКР осуществляют ответные действия.
«Всю ответственность за действия, нацеленные на дестабилизацию ситуации на передовой, несет военно-политическое руководство Азербайджана», – говорится в сообщении ведомства.