8 Հուլիս 2017 - 08:25 AMT
Ռուսաստանում ավտովթարի հետևանքով 18 անձի մահվան պատճառ դարձած և 6 տարի 9 ամիս ազատազրկման դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանն առաջիկա օրերին կարտահանձնվի Հայաստանին և կշարունակի պատիժը կրել հայրենիքում:
Ռուսաստանի արդարադատության նախարարության որոշման մեջ ասվում է, որ «Հարությունյանին Հայաստանին արտահանձնելու մասին դատական որոշումը ուժի մեջ է մտել 2017-ի հուլիսի 4-ին, որի մասին հայկական կողմն իրազեկվել է», գրում է «Sputnik Արմենիան»:
Երբ որոշման պատճենը հանձնվի ՌԴ արդարադատության նախարարությանը, այն կուղարկվի հայկական կողմին: Ինչպես պարզաբանել են նախարարությունում, ըստ ՌԴ ՔՕ 391 հոդվածի, առաջին ատյանի դատարանի որոշումը կամ դատավճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում բողոքարկման ժամկետը սպառվելուն պես կամ որոշման կամ դատավճռի կայացման օրը:
Կալանքի տակ գտնվող դատապարտյալը կարող է բողոքարկել որոշումը ՌԴ դատարանի որշման պատճենը նրան հանձնելուց 10 օրվա ընթացքում:
Ավելի վաղ «Հայկական ժամանակը» գրել էր, որ Հրաչյա Հարությունյանի արտահանձնման համար ՀՀ-ն ՌԴ-ին է փոխանցել այն գումարը, որը տուժածները պահանջում էին. խոսքը 18 միլիոն ռուսական ռուբլու (ավելի քան 153 միլիոն դրամ-խմբ) մասին է:
Հրաչյա Հարությունյանը, որն իր «Կամազ» մակնիշի մեքենայով 2013-ի հուլիսի 13-ին ՌԴ Պոդոլսկի շրջանի մերձակայքում բախվել էր մարդատար ավտոբուսին, որի հետևանքով զոհվել էր 18 մարդ, դատապարտվել է 6 տարի ու 9 ամիս ազատազրկման:Դատավճռի համաձայն, Հրաչյա Հարությունյանը մեղավոր է ճանաչվել երկու հոդվածով, այն է` ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ և կեղծ փաստաթղթի օգտագործումը:

8 Июль 2017 - 08:58 AMT
Армянский водитель Грачья Арутюнян, ставший виновником ДТП под Подольском, в ближайшие дни будет отправлен в Армению для отбывания наказания на родине. Об этом сообщил Минюст России.
«Решение Рассказовского районного суда Тамбовской области о передаче осужденного Г.О. Арутюняна из России в Армению вступило в законную силу 04.07.2017. Об изложенном армянская сторона проинформирована», — говорится в сообщении, передает Sputnik-Армения.
После того, как копия решения будет получена Минюстом России, она будет направлена армянским коллегам.
Как пояснили в Минюсте, согласно статье 391 Уголовно-процессуального кодекса РФ, определение или постановление суда первой инстанции вступает в законную силу по истечении срока его обжалования в апелляционном порядке (либо в день вынесения судом апелляционной инстанции определения или постановления). Апелляционная жалоба на решение суда первой инстанции может быть подана осужденным, содержащимся под стражей, в течение 10 суток со дня вручения ему копии постановления российского суда (статья 389.4).
12 сентября 2013 года Тверской районный суд Москвы продлил арест до 14 декабря. Из СИЗО в Тверской суд Москвы Арутюнян был доставлен в банном халате и тапочках. В Армении сочли унизительным подобное отношение к Арутюняну, что спровоцировало волну общественного недовольства. Судом Грачья Арутюнян был осужден на срок 6 лет 9 месяцев. В 2014 году родственники Арутюняна обратились в Минюст Армении с просьбой содействовать его экстрадиции на родину. 8 февраля 2015 года Министерство юстиции Армении обратилось к властям России с соответствующим запросом. Ранее Минюст Армении заявлял, что экстрадиция Арутюняна в затягивается из-за выдвинутых против него нескольких гражданских исков.