Ռուսական GQ ամսագիրը կազմել է Ռուսաստանի 150 ամենաազդեցիկ անձանց ցանկը՝ նշելով, որ ինչ էլ այդ մարդիկ փոխում են բոլորի կյանքը: Ըստ պարբերականի, հենց նրանք են կանխորոշում, թե ինչպիսին կլինի վաղը:
Ցանկում ընդգրկված են ամենատարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ քաղաքականությունից մինչև ռեստորանային գործունեություն: Ցուցակում այնպիսի հայտնի դեմքերի հետ, ինչպիսիք են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, պատրիարք Կիրիլը, Ալեքսեյ Միլլերը, Դանիիլ Կոզլովսկին, արվեստի, գիտության հայտնի ներկայացուցիչներ և գործարարներ, ընդգրկվել են նաև հայազգիներ, մասնավորապես՝ Ռուբեն Վարդանյանը, Սերգեյ Սարկիսովը, Միխայիլ Պիոտրովսկին, Սաթի Սպիվակովան, Արամ Մնացականովը և Ալեքսանդր Օգանեզովը:
Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացված է որպես հայտնի գործարար, բարերար, «Սկոլկովոյի» ստեղծման նախաձեռնող: Նշվում է, որ նա հայտնի է նաև որպես Aurora Prize for Awakening Humanity միջազգային մրցանակի հիմնադիրներից մեկը. մրցանակը հանձնվում է մարդկանց, որոնք ձգտում են փոխել աշխարհը:
«ՌԵՍՈ Գարանտիայի» համահիմնադիր Սերգեյ Սարկիսովի պարագայում նշվում է, որ վերջին շրջանում նրա մոտ հակում է նկատվում դեպի կինեմատոգրաֆը: Ամսագիրը գրում է, որ այդ հակումը դեռ հաջող մարմնացում չի ստացել, թեև, «մյուս կողմից, երբ ղեկավարում ես ռուսական ապահովագրական շուկայի հսկաներից մեկը և վարպետորեն յուրացրել ես միաձուլման ու կլանման արվեստը, ինչ հոբբի ասես կարող ես ունենալ՝ թեկուզ կինոյի ասպարեզում»:
Միխայիլ Պիոտրովսկին հայտնի արևելագետ է, իսլամագետ, արաբագետ, Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի արևելյան ֆակուլտետի դեկան, Էրմիտաժի տնօրենն է: Հոդվածում նշվում է, որ «նույնիսկ թանգարաններից շատ հեռու մարդիկ գիտեն, թե ով է Միխայիլ Պիոտրովսկին»: «2017-ին նա Էրմիտաժում կազմակերպեց կոշիկի իսպանացի դիզայներ Մանոլո Բլանիկի գործերի ցուցահանդեսը և բացահայտ դեմ հանդես եկավ Իսակիևյան տաճարը եկեղեցուն հանձնելուն», -գրում է GQ-ն:
Սաթի Սպիվակովան ընդգրկված է «աշխարհիկ աստղերի» բաժնում և ներկայացված է որպես դասական արվեստին նվիրված հայտնի հաղորդումների («Մեծ օպերա» և «Նեսկուչնայա կլասիկա») հաղորդավար, ինչը «էլ ավելի է ամրապնդում նրա, որպես Սպիվակովի տիկնոջ, առանց այն էլ անխախտ դիրքը»: Նա նաև ներկայացված է որպես LVMH-ի սեփականատեր Բերնար Առնոյի դաշնամուրային համերգների կազմակերպիչ Երաժշտության տանը:
Ցուցակում ընդգրկվել են նաև Արամ Մնացականովը՝ «Պիտերի ամենախարիզմատիկ ռեստորանատերը», ինչպես նաև շատ հաջողակ Cutfish ասիական խոհանոցի ռեստորանի սեփականատեր, «ռեստորանային հանճար» Ալեքսանդր Օգանեզովը:

Российский журнал GQ опубликовал список самых влиятельных людей России 2017 года, в который вошли 5 деятелей, имеющих армянские корни.
В список включены 150 человек из разных сфер деятельности — от политики, культуры до сферы медиа. По мнению издания, эти люди ежедневно меняют жизнь россиян.
В рейтинг самых влиятельных людей РФ вошли: Алексей Кудрин, Владимир Путин, Патриарх Кирилл, Николай Патрушев, Алексей Миллер, Даниил Козловский и др.
В список также попали деятели, имеющие армянские корни: предприниматель-филантроп Рубен Варданян, известная телеведущая Сати Спивакова, директор петербургского Эрмитажа Михаил Пиотровский, ресторатор и ведущий телевизионного шоу «Адская кухня» и «На ножах» Арам Мнацаканов, предприниматель, ресторатор Александр Оганезов.
О Михаиле Пиотровском
«Даже люди, предельно далекие от музеев, знают директора Государственного Эрмитажа Михаила Пиотровского – востоковеда, исламоведа, арабиста и декана восточного факультета СПбГУ. В 2017 году он организовал у себя в музее выставку испанского дизайнера обуви Маноло Бланика и открыто выступил против передачи Исаакиев¬ского собора РПЦ», – пишет GQ.
О Сати Спиваковой
«На «Машине Мюллер» ведущая «Нескучной классики» и «Большой оперы» въехала в новый, более современный контекст, что лишь добавило прочности и без того нерушимому светскому пьедесталу супруги маэстро Владимира Спивакова. Но, разумеется, не «Гоголь-центром» единым: фортепианные концерты владельца LVMH Бернара Арно с семейством в Доме музыки сами себя не проведут!», – отмечает издание.
О Рубене Варданяне
Предприниматель, филантроп и инициатор создания «Сколково». Один из основателей международной гуманитарной премии Aurora Prize for Awakening Humanity, которая вручается людям, стремящимся изменить мир.
О рестораторах Араме Мнацаканове и Александре Оганезове
«Рано или поздно это должно было произойти: самый харизматичный питерский ресторатор таки рассмотрел свое будущее за Стеной, открыв в самом центре Берлина, на Майнекештрассе, винный ресторан Mine. Шефом в нем стал сын Мнацаканова Михаил. Впрочем, что лукавить: и его "Пробки" (по одной в Москве и Питере) все еще продолжают нас радовать, а питерский Jerome как-то незаметно превратился в одно из лучших заве¬дений Петербурга», — пишет издание.
Александр Оганезов является совладельцем нескольких ресторанов, включая популярный Cutfish. Как оказалось, на Патриарших не хватало азиатского, а не еще одного средиземноморского заведения. Впрочем, и без Cutfish было понятно, что Оганезов — ресторанный гений: его сети Mi Piace и «Чайхона № 1» — ¬яркое доказательство, отмечает GQ.