10 Հուլիս 2017 - 08:40 AMT
ԵՏՄ շրջանակում Իրանի հետ գործակցության գործընթացը բավականին արագ է ընթանում: Այդ մասին հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) ինտեգրման և մակրոտնտեսության գծով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան:
Նա հավելել է, որ դա, սակայն, բավականին բարդ գործընթաց է, որը սկսվել է 2016-ին, երբ իրավիճակն Իրանի շուրջ բարդ էր պատժամիջոցների պատճառով, իսկ որ այն այժմ բավականին լավ փուլում է հնարավոր է դարձել Հայաստանի շնորհիվ, հայտնում է Նովոստի Արմենիան:
Վալովայան նշել է, որ հենց Հայաստանն է այդ գործընթացի առաջատարներից մեկը, ինչը լրացուցիւչ հնարավորություններ է ստեղծում ԵՏՄ շրջանակում Իրանի հետ համագործակցության համար:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման հեռանկարին՝ Վալովայան ասել է, որ ԵՏՄ-ում այդ առումով հակասությոսւն չեն տեսնում: «Ավելին, նման միտումները միայն օգտակար կլինեն եվրասիական շուկային: Ղազախստանն արդեն ունի այդպիսի պայմանագիր, հնարավոր է, Ղրղզստանն էլ բանակցություններ սկսի այդ ուղղությամբ, ԵՄ հետ հարաբերությունների բարելավում է նկատվում նաև Բելառուսում: Մենք շատ ենք ողջունում դա, քանի որ դեռ 2015-ին ենք ԵՄ և ԵՏՄ միջև երկխոսության առաջարկ ուղարկել Եվրահանձնաժողով»:
Ապրիլի 19-ին «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ի և Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության միջև ստորագրվել է ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին պայմանագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ու «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ տնօրեն Էդուարդ Ղուկասյանը: Ազատ տնտեսական գոտու հիմնական նպատակը ներդրումների ծավալի ավելացումն է և արտահանման ներուժի ընդլայնումը:Ըստ նրա, ազատ գոտին թույլ կտա էականորեն ավելացնել առևտրի ծավալները ԵՏՄ երկրների և Իրանի միջև՝ արտադրական հզորություններ ներգրավելով Մաքսային միությունից և Իրանից:

10 Июль 2017 - 11:34 AMT
Процесс переговоров о сотрудничестве с Ираном в рамках с ЕАЭС идет достаточно быстро. Об этом сказала Член Коллегии по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Татьяна Валовая, передает «Новости-Армения».
Она отметила, что при этом не стоит забывать, что это довольно сложный процесс, который начался в 2016 году, когда ситуация вокруг Ирана была трудной из-за санкций.
«И то, что он сейчас находится на достаточно хорошей стадии, стало возможно благодаря Армении. Именно Армения является одним из лидеров этого процесса, что сделало возможным воссоздать дополнительные возможности для сотрудничества с Ираном в рамках ЕАЭС», – сказала она.
Относительно нового рамочного соглашения между Арменией и ЕС, Валовая заявила, что в ЕАЭС не видят никаких противоречий.
«Более того, такие тенденции, наоборот, пойдут на пользу евразийскому рынку. У Казахастана уже есть такой договор, возможно, в скором времени переговоры начнет и Киргизия, улучшение отношений с ЕС наблюдаются и в Беларуси. И мы очень приветствуем это, потому что еще в 2015 году мы направили в Европейскую комиссию предложение о начале диалога между ЕС и ЕАЭС. Однако нас не поддержали, ссылаясь на политические проблемы с Россией. Но мы ведь экономический союз, и пока чиновники думают, выстраивать отношения или нет, европейский рынок теряет позиции на нашем рынке. Мы этому не рады, поэтому приветствуем любой диалог», – отметила министр.
Ранее сообщалось, что временное соглашение по зоне свободной торговли между Ираном и ЕАЭС пока не подписано, страны Евразийского союза не удовлетворены ответом ИРИ. Об этом заявил журналистам по итогам заседания высшего Евразийского экономического совета первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов.