10 Հուլիս 2017 - 12:48 AMT
ՀՀ-ում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության ստորաբաժանումները ՀՀ Ազգային անվտանգության սահմանապահ զորքերի հետ համատեղ մշակել են Իրանից դեպի Արցախ անցումը կանխելու սցենարը:
ՀՀ-ում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության և ՀՀ Ազգային անվտանգության սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումների գործողությունների ու միջոցների համաձայնեցման մակարդակի բարձրացման նպատակով կազմակերպվել և անցկացվել է համատեղ վարժանք «Սահմանային որոնման իրականացում կցման (Նյուվադիի) ուղղությամբ», հայտնում է Sputnik-Արմենիան սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Վարժանքին մասնակցել է ՀՀ-ում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության Մեղրիի սահմանապահ ջոկատն ու ՀՀ ԱԱԾ երկրորդ սահմանապահ ջոկատը: Վարժանքի ընթացքում մշակվել է գործող ստորաբաժանումների փոխադարձ իրազեկման կարգը՝ պետական սահմանախախտների որոնման սցենարով, որոնք փորձում են ճեղքել սահմանն ու անցնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի խորքը:
«Ըստ սցենարի, հայ-իրանական սահմանի 2 պայմանական սահմանախախտ հաղթահարել է ազդանշանային համալիրի գծային մասն ու հատել ՀՀ և ԼՂՀ վարչական սահմանը՝ փորձելով թաքնվել լեռնային տեղանքում: Որոնման արդյունքում պայմանական սահմանախախտներից մեկը ձերբակալվում է սահմանապահների կողմից, իսկ երկրորդը հայտնաբերվում է կվադրոկոպտերի օգնությամբ՝ վրան տեղադրված տեսախցիկի օգնությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանցի սահմանապահների կարգավիճակը Հայաստանի տարածքում սահմանվում է միջպետական պայմանագրով՝ ստորագրված 1992թ. սեպտեմբերի 30-ին Երևանում։ Այդ փաստաթուղթը մտնում է այն պայմանագրերի և համաձայնագրերի համակարգի մեջ, որոնք ստորագրվել են երկու պետությունների միջև 1990-ական թթ. սկզբին:

Подразделения пограничного управления ФСБ России в РА и погранвойск СНБ Армении отработали сценарий пресечения попытки прорыва нарушителей из Ирана в Нагорно-Карабахскую Республику. Об этом сообщили 10 июля в пресс-службе ПУ, передает Sputnik-Армения.
Отмечается, что в целях повышения согласованности действий сил и средств подразделений пограничного управления ФСБ России в Армении и пограничных войск Службы нацбезопасности Армении в различных условиях обстановки была организована и проведена совместная тренировка на тему «Проведение пограничного поиска на стыковом (Нювадинском) направлении».
Сообщается, что к тренировке были привлечены подразделения Мегринского пограничного отряда ПУ ФСБ России и второго пограничного отряда Погранвойск СНБ Армении. В ходе тренировки отработаны порядок взаимного оповещения взаимодействующих подразделений и действия российских и армянских пограничников при поиске нарушителей госграницы, пытающихся прорваться вглубь территории Нагорного Карабаха.
«В соответствии с замыслом, два условных нарушителя армяно-иранской госграницы преодолели линейную часть сигнализационного комплекса и пересекли административную границу Армении и НКР, попытавшись скрыться в горной местности. По результатам поиска один из учебных нарушителей был задержан пограннарядом при попытке скрыться, а второй обнаружен при помощи квадрокоптера с установленной на него видеокамерой. После задержания учебных нарушителей был осуществлен их обыск и конвоирование», — говорится в сообщении.
Российские пограничники несут службу на армяно-турецкой и армяно-иранской границе в соответствии с межгосударственным договором о статусе пограничных войск России на территории Армении, заключенным в Ереване 30 сентября 1992 года. Пограничное управление ФСБ России в Армении включает четыре пограничных отряда — в Гюмри, Армавире, Арташате и Мегри, а также отдельный контрольно-пропускной пункт в Ереванском международном аэропорту Звартноц. Содержание российских пограничников в Армении обеспечивается правительствами двух государств на паритетной основе.