Ինետրպոլը մերժել է Բաքվին չեխ խորհրդարանական Յարոմիր Շտետինային միջազգային հետախուզում հայտարարելու հարցում: Այդ մասին ասվում է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության մամուլի հաղորդագրության մեջ, որի ակումբի անդամ է Շտետինան:
Ինտերպոլի Լիոնի բաժանմունքը նաև կարգադրել է անդամ երկրներին հեռացնել Բաքվի այդ պահանջն իրենց ազգային տվյալների բազայից և չառաջնորդվել դրանով, հայտնում է Radio Praha-ի ռուսական ծառայությունը:
«Այս հակամարտությունում չսատարել Լեռնային Ղարաբաղին կնշանակի համաձայն լինել Ստալինի վարած ազգային քաղաքականությանը Կովկասում»,-ասել է Շտետինան: Ըստ նրա, 3 եվրապատգամավորների ձերբակալության պահանջը նպատակ ունի ահաբեկելու հարյուրավոր միջազգային մասնագետներին, որոնք այժմ աշխատում են Ղարաբաղում:
Ադրբեջանը մեղադրում է Շտետինային ընթացիկ տարվա փետրվարին Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար: Շտետինան Լյուքսեմբուրգից և Կիպրոսից պատգամավորների հետ Արցախում էր նոր Սահմանադրության ընդունման հանրաքվեի օրը, որով մասնակիորեն սահմանափակվեցին նախագահի լիազորություններն ու ԼՂ-ն վերանվանվեց Արցախի Հանրապետության:

Интерпол ответил отказом на требование Азербайджана объявить чешского евродепутата Яромира Штетину в международный розыск. Об этом сообщает Европейская народная партия, членом клуба которой является Штетина, передает чешское радио.
Лионское отделение Интерпола также обратилось с распоряжением к странам-членам, чтобы они устранили требование из своих национальных баз данных и не руководствовались им.
Органы в Баку обвинили Яромира Штетину после его февральского визита в Нагорный Карабах в нарушении азербайджанских законов. Совместно с евродепутатами из Люксембурга и Кипра он посетил Карабах в день проведения местного референдума, на котором было принято решение о принятии новой Конституции. В нее входит положение об ограничении полномочий президента и переименовании данной территории в Республику Арцах – староармянское название Нагорного Карабаха.
«Не поддерживать в этом конфликте Нагорный Карабах означает выражать согласие с национальной политикой на Кавказе, которую практиковал Сталин», – подчеркнул Штетина. По его словам, выдача ордера на арест трех евродепутатов имела целью запугать сотни международных специалистов, которые в настоящее время работают в Карабахе.