Ինետրպոլը մերժել է Բաքվին չեխ խորհրդարանական Յարոմիր Շտետինային միջազգային հետախուզում հայտարարելու հարցում: Այդ մասին ասվում է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության մամուլի հաղորդագրության մեջ, որի ակումբի անդամ է Շտետինան:
Ինտերպոլի Լիոնի բաժանմունքը նաև կարգադրել է անդամ երկրներին հեռացնել Բաքվի այդ պահանջն իրենց ազգային տվյալների բազայից և չառաջնորդվել դրանով, հայտնում է Radio Praha-ի ռուսական ծառայությունը:
«Այս հակամարտությունում չսատարել Լեռնային Ղարաբաղին կնշանակի համաձայն լինել Ստալինի վարած ազգային քաղաքականությանը Կովկասում»,-ասել է Շտետինան: Ըստ նրա, 3 եվրապատգամավորների ձերբակալության պահանջը նպատակ ունի ահաբեկելու հարյուրավոր միջազգային մասնագետներին, որոնք այժմ աշխատում են Ղարաբաղում:
Ադրբեջանը մեղադրում է Շտետինային ընթացիկ տարվա փետրվարին Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար: Շտետինան Լյուքսեմբուրգից և Կիպրոսից պատգամավորների հետ Արցախում էր նոր Սահմանադրության ընդունման հանրաքվեի օրը, որով մասնակիորեն սահմանափակվեցին նախագահի լիազորություններն ու ԼՂ-ն վերանվանվեց Արցախի Հանրապետության:

International police cooperation agency Interpol has rejected a request by Azerbaijan for an international arrest warrant to be served on a Czech Member of the European Parliament for visiting Nagorno Karabakh, Radio Prague reports.
Interpol refused to arrest of MEP Jaromír Štětina following a request from authorities in Azerbaijan.
The move followed a visit by the MEP to Karabakh in February during which Štětina denounced moves by authorities in Azerbaijan.
They said his comments helped fuel tension in the region.
The Czech said the demand for an arrest warrant was aimed at scaring off international experts and commentators against speaking out against the Baku government.
Previously, a Russian-Israeli blogger was arrested in Belarus on Baku's request. Alexander Lapshin, who divided his time in several countries, was arrested for visiting Karabakh and condemning the Azerbaijani authorities.