Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի (IAGS) նախագահի պաշտոնում ընտրվել է Ուորչեսթրի համալսարանի պրոֆեսոր Հենրի Տերիոն: Տերիոն, որը հայտնի է դարձել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր հետազոտություններով, ընտրվել է ասոցիացիայի նախագահ IAGS-ի 13-րդ կոնֆերանսում, որն անցել է ավստրալական Քուինսլենդի համալսարանում:
«Մարդու իրավունքների ոլորտում նվաճումներով մենք հիմնականում պարտական ենք ցեղասպանության հետազոտություններին: Սարսափելի քաղաքական մթնոլորտն ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, այլ տարածաշրջաններում սպառնում է այդ առաջընթացին: Ռասայական խտրականությունը, այլատյացությունը, կանանց հանդեպ ատելությունը և այլն ներթափանցում են հանրային դիսկուրս և հանգեցնում իրավական ու քաղաքական անկման ամբողջ աշխարհում, հայտնում է Sputnik-Արմենիան Armenian Weekly-ի վրա հղումով:
«Ցեղասպանության սպառնալիքը նույնիսկ աճել է»,-ասել է Տերիոն իր հանդիսավոր ելույթում՝ հավելելով, որ ցեղասպանությունների հետազոտություններին խոչընդոտող դեմագոգների քարոզչությանը կարող է դիմակայել միայն գիտնականների համակարգված ու հետևողական աշխատանքը:
2007-ից Հենրի Տերիոն գլխավորել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին հատուցումների տրամադրման հարցերի հետազոտման խումբը և խմբի աշխատանքի ամփոփիչ «Արդար լուծում» զեկույցի համահեղինակն է:
Նշվում է, որ Հենրի Տերիոն հայկական ծագումով (մայրական կողմից) առաջին IAGS նախագահն է:
Տերիոն բազմիցս է դասախոսություններով հանդես եկել և մասնակցել է տարբեր միջոցառումների ՀՀ-ում, Արցախում, Թուրքիայում, Լիբանանում, Ճապոնիայում, Հյուսիսային Կորեայում, Ռուանդայում, Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում, Ավստրալիայում և այլուր:

На должность президента Международной ассоциации исследователей геноцида (IAGS) назначен профессор университета Уорчестера Генри Терио, передает Sputnik-Армения со ссылкой на Armenian Weekly.
Терио, получивший известность благодаря своим исследованиям Геноцида армян, был избран на пост главы ассоциации в ходе 13-й конференции IAGS, которая прошла в австралийском Университете Куинслэнд.
«Последними достижениями в области прав человека мы во многом обязаны исследованиям геноцида. Ужасный политический климат в США, Европе и других регионах угрожает этому прогрессу. Расизм, ксенофобия, мизогиния (женоненавистничество) и так далее проникают в общественный дискурс и приводят к правовому и политическому упадку во всем мире.
Угроза геноцида даже возрастает», — сказал Терио в ходе своей торжественной речи, добавив, что противостоять пропаганде демагогов, атакующих исследования геноцидов, может только слаженная и последовательная работа ученых.
С 2007 года Генри Терио возглавляет Группу по исследованию вопросов о предоставлении компенсаций потомкам жертв Геноцида армян и является соавтором итогового доклада о проделанной группой работе под названием «Справедливое решение».
Отмечается, что Генри Терио — первый президент-армянин (по матери) IAGS.
Терио неоднократно выступал с лекциями и принимал участие в различных мероприятиях в Армении, Карабахе,Турции, Ливане, Японии, Северной Корее, Руанде, Великобритании, Франции, США, Австралии и др.