Անկարան պատրաստ է 2,5 մլրդ դոլար վճարել ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի համար, որոնք նախատեսվում է տեղակայել այդ թվում նաև Հայաստանի հետ սահմանին, գրում է Bloomberg-ը Թուրքիայում անանուն աղբյուրի վրա հղումով:
Ըստ բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյայի, որը չի ցանկացել հրապարակել անունը, 2018-ին Անկարան մտադիր է գնել ՌԴ-ից 2 բատարեա С-400: Նույնքան հետագայում նախատեսվում է կառուցել Թուրքիայում:
Թեև ռուսական համակարգերը համատեղելի չեն ՆԱՏՕ-ի սպառազինության հետ, Թուրքիան մտադիր է տեղակայել դրանք այն շրջաններում, որտեղ գործում են ՆԱՏՕ-ի սահմանած սահմանափակումները՝ Հայաստանի, Հունաստանի հետ սահմանին և էգեյան ծովի մերձափնյա տարածքում, ասել է աղբյուրը:
Համակարգերը չեն ունենա «յուրային-օտար» տարբերակման համակարգեր, ինչը թույլ կատ կիրառել դրանք ցանկացած թիրախի դեմ:
«Ռոսօբորոնէքսպորտի» ներկայացուցիչը չի մեկնաբանել գործարքի մասին տվյալները, հայտնում է Trend.az-ը:
Թուրքիան նախկինում էլ էր պատրաստ գնել այդ համալիրները, սակայն գործարքը չկայացավ ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշման պատճառով, ասվում է հոդվածում: Անկարան ստիպված էր հրաժարվել նաև նման համակարգեր Չինաստանից գնելու մտադրությունից Վաշինգտոնի ճնշման պատճառով:
Ըստ հոդվածի հեղինակի, ռուսական զենքի գնման վերաբերյալ գործարքը մատնանշում է, որ Թուրքիան հեռանում է ՆԱՏՕ-ից:

14 Июль 2017 - 07:54 AMT
Анкара готова заплатить 2,5 миллиарда долларов за поставку российских зенитно-ракетных комплексов С-400, пишет Bloomberg со ссылкой на анонимный источник в Турции.
По информации высокопоставленного турецкого чиновника, который предоставил информацию на условиях анонимности, в следующем году Анкара планирует закупить у России две батареи С-400. Столько же комплексов планируется построить позднее в самой Турции.
Представитель «Рособоронэкспорта», не стал комментировать данные о сделке, передает Trend.az.
Ранее Турция уже была готова приобрести зенитно-ракетные комплексы, однако сделка не состоялась из-за позиции НАТО, говорится в статье. Анкара также была вынуждена отказаться от планов закупить подобные системы у Китая под давлением со стороны Вашингтона.
Хотя российские системы не совместимы с вооружениями НАТО, Турция планирует размещать их в регионах, в которых действуют ограничения, установленные руководством альянса — на границе с Арменией, Грецией и на побережье Эгейского моря, рассказал источник агентства. Комплексы также не будут иметь системы распознавания «свой-чужой», что позволит применять их против любых целей, сказал он.
По мнению автора статьи, сделка по покупке российского вооружение признак того, что Турция отворачивается от НАТО, говорится в статье.
Ранее неоднократно сообщалось о переговорах между Москвой и Анкарой по поставке С-400. Помощник президента Владимир Кожин отмечал, что Россия не видит препятствий для поставки С-400 Турции в связи с ее членством в НАТО.