Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հուլինի 13-ին ծավալուն հարցազրույց է տվել ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը՝ անդրադառնալով նաև 2016-ի ապրիլյան պատերազմին: Հուլիսի 14-ին նրան պատասխանել է ՊԲ մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը՝ ֆեյսբուքյան էջում հատված հրապարակելով իր դեռ լույս չտեսած «Ապրիլյան քառօրյա առճակատում» մենագրությունից:
PAN-ն առանձնացրել է երկու տեքստերի կարևորագույն կետերը:
1. Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավարի, ապրիլյան մարտերին մասնակցել է Ադրբեջանի բանակի անձնակազմի 15-20 տոկոսը: Վերլուծելով բաց աղբյուրներում ներկայացված ԶՈւ թվաքանակի մասին տվյալները, ստացվում է մոտ 20.000 (թիվը մոտավոր է զինծառայողների մասին տվյալների միջև մեծ տարբերությունների և Հասանովի հայտարարության մեջ հստակության բացակայության պատճառով՝ նա չի պարզաբանել, թե նկատի ուներ միայն ցամաքային զորքերը, թե ընդհանուր քանակը, այդ թվում սահմանապահներին և այլն՝ խմբ.):
2. Հասրաթյանը հայտարարել է, որ համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, միայն ապրիլի 2-5-ը հակառակորդի հրթիռահրետանային ու զրահատանկային ուժերը արցախյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ արձակեցին մոտ 30.000 արկ (օրը մոտ 7500 արկ): Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը գործողության մեջ դրեց իր տրամադրության տակ եղած ժամանակակից սպառազինության և տեխնիկայի գրեթե բոլոր միջոցները, այդ թվում՝ «Սմերչ», Kasirga, «Ուրագան», GRADLAR համազարկային կրակի հեռահար ռեակտիվ համակարգեր, «ՏՕՍ-1Ա» (Սոլնցեպյոկ) համազարկային կրակի ծանր հրանետային համակարգ, իսրայելական արտադրության գրոհային և հետախուզական անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ), SPIKE տիպի հակատանկային կառավարվող հրթիռներ:
Ապրիլի 5-ից մինչև ապրիլի 30-ը հայկական բնագծերի և ճակատամերձ բնակավայրերի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժն արձակեց մոտ 104.000 կրակոց, որից ավելի քան 4500-ը հրանոթներից, «Գրադ» և TR-107 տիպի կայանքներից, տանկերից, ՀՄՄ-ներից և խոշոր տրամաչափի այլ զինատեսակներից:
3. Հասրաթյանն ասել է նաև, որ քառօրյա ռազմական գործողությունների արդյունքում, հակառակորդին հաջողվեց մարտագծի հարավային թևում տիրել 1500մ լայնությամբ և 450մ խորությամբ բնագծի (67,5հա) կամ զբաղեցնել 6 մարտական դիրք, իսկ հյուսիսային ուղղությամբ՝վերահսկողության տակ առնել 4300մ լայնությամբ և 1000մ խորությամբ առաջնագիծ (430հա) կամ՝ 13 մարտական դիրք: Ընդհանուր առմամբ, չորսօրյա ինտենսիվ մարտերի ընթացքում ադրբեջանական բանակը գրավեց 19 դիրք, կամ մակերեսային միավորով արտահայտված մոտ 500 հեկտար տարածք:

Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов 13 июля дал обширное интервью агентству РИА Новости, в котором коснулся апрельской войны 2016 года. 14 июля пресс-секретарь министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Сенор Асратян ответил Гасанову, опубликовав на своей странице в социальной сети Faceboօk отрывок из своей монографии «Апрельская четырехдневная война».
PanARMENIAN.Net выделил самое важное из двух материалов.
1. По словам азербайджанского министра обороны, в апрельских боях участвовало порядка 15-20% армии Азербайджана. Суммируя известные из открытых источников данные о численности ВС, получится до 20.000 человек личного состава (цифра примерная из-за большого разброса данных о количестве военнослужащих и отсутствия конкретики в заявлении Гасанова, не пояснившего, имелись ли ввиду только сухопутные войска или процент от общего количества военнослужащих, в том числе – пограничников и т.п. – ред.).
2. Асратян заявил, что за 4 дня апреля 2016 года по армянским позициям было выпущено около 30 тысяч снарядов (или 7500 снарядов в день). Применялись в том числе, РСЗО : «Смерч» , Kasirga , «Ураган», GRADLAR , «ТОС-1А» (Солнцепек), разведывательные беспилотные израильские средства, противотанковые управляемые ракеты типа SPIKE.
С 5 апреля по 30-ое ВС Азербайджана произвели около 104 тыс выстрелов, из которых более 4500 – из артиллерии, танков, БМП и прочего оружия крупного калибра.
3. В южном направлении Азербайджан завладел шестью боевыми позициями АО НКР и территорией глубиной в 450 м и шириной в 1500 м (всего – 67.5 га). На северном (талишском) направлении армянская сторона потеряла 13 боевых позиций, а азербайджанская – завладела территорией глубиной в 1 км и шириной в 4300 м (430 га). Суммарные территориальные потери армянской стороны составили 500 гектаров. Отметим, что ранее армянские потери оценивались в 800 гектаров.
Читайте также:Убитый ребенок, истерзанные старики, отрезанные головы солдат: Зверства азербайджанцев в ходе апрельской войны