Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հուլինի 13-ին ծավալուն հարցազրույց է տվել ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը՝ անդրադառնալով նաև 2016-ի ապրիլյան պատերազմին: Հուլիսի 14-ին նրան պատասխանել է ՊԲ մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը՝ ֆեյսբուքյան էջում հատված հրապարակելով իր դեռ լույս չտեսած «Ապրիլյան քառօրյա առճակատում» մենագրությունից:
PAN-ն առանձնացրել է երկու տեքստերի կարևորագույն կետերը:
1. Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավարի, ապրիլյան մարտերին մասնակցել է Ադրբեջանի բանակի անձնակազմի 15-20 տոկոսը: Վերլուծելով բաց աղբյուրներում ներկայացված ԶՈւ թվաքանակի մասին տվյալները, ստացվում է մոտ 20.000 (թիվը մոտավոր է զինծառայողների մասին տվյալների միջև մեծ տարբերությունների և Հասանովի հայտարարության մեջ հստակության բացակայության պատճառով՝ նա չի պարզաբանել, թե նկատի ուներ միայն ցամաքային զորքերը, թե ընդհանուր քանակը, այդ թվում սահմանապահներին և այլն՝ խմբ.):
2. Հասրաթյանը հայտարարել է, որ համաձայն ՊԲ օպերատիվ տվյալների, միայն ապրիլի 2-5-ը հակառակորդի հրթիռահրետանային ու զրահատանկային ուժերը արցախյան դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ արձակեցին մոտ 30.000 արկ (օրը մոտ 7500 արկ): Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը գործողության մեջ դրեց իր տրամադրության տակ եղած ժամանակակից սպառազինության և տեխնիկայի գրեթե բոլոր միջոցները, այդ թվում՝ «Սմերչ», Kasirga, «Ուրագան», GRADLAR համազարկային կրակի հեռահար ռեակտիվ համակարգեր, «ՏՕՍ-1Ա» (Սոլնցեպյոկ) համազարկային կրակի ծանր հրանետային համակարգ, իսրայելական արտադրության գրոհային և հետախուզական անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ), SPIKE տիպի հակատանկային կառավարվող հրթիռներ:
Ապրիլի 5-ից մինչև ապրիլի 30-ը հայկական բնագծերի և ճակատամերձ բնակավայրերի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժն արձակեց մոտ 104.000 կրակոց, որից ավելի քան 4500-ը հրանոթներից, «Գրադ» և TR-107 տիպի կայանքներից, տանկերից, ՀՄՄ-ներից և խոշոր տրամաչափի այլ զինատեսակներից:
3. Հասրաթյանն ասել է նաև, որ քառօրյա ռազմական գործողությունների արդյունքում, հակառակորդին հաջողվեց մարտագծի հարավային թևում տիրել 1500մ լայնությամբ և 450մ խորությամբ բնագծի (67,5հա) կամ զբաղեցնել 6 մարտական դիրք, իսկ հյուսիսային ուղղությամբ՝վերահսկողության տակ առնել 4300մ լայնությամբ և 1000մ խորությամբ առաջնագիծ (430հա) կամ՝ 13 մարտական դիրք: Ընդհանուր առմամբ, չորսօրյա ինտենսիվ մարտերի ընթացքում ադրբեջանական բանակը գրավեց 19 դիրք, կամ մակերեսային միավորով արտահայտված մոտ 500 հեկտար տարածք:

Azerbaijan’s minister of Defense Zakir Hasanov gave an interview to RIA Novosti on Thursday, July 13, during which he weighed in on the Four-Day War in Nagorno Karabakh (Artsakh) in April, 2016. The next day, Artsakh Defense Army spokesman Senor Hasratyan responded to Hasanov’s remarks, publishing an excerpt from his monograph “Four-Day April War.”
Azerbaijan on April 2 launched a large-scale military offensive against Karabakh which killed hundreds on both sides. Top Armenian and Azerbaijani defense officials reached an agreement on the cessation of hostilities on April 5 in Moscow.
PanARMENIAN.Net has singled out the most important parts of both materials.
1. According to the Azerbaijani minister, 15-20% of the country’s army participated in the April war last year. Based on the information about number of servicemen in the Azerbaijani Armed Forces – which are available in open sources – 20,000 soldiers participated in the offensive (the figure is approximate because of differing data on the number of servicemen and the lack of specifics in Hasanov's statement, who did not explain whether the figure refered to ground troops alone or the total number of servicemen, including border guards, etc. – Ed.).
2. Hasratyan said that 30,000 shells were fired towards the Armenian positions of Karabakh in the four days of the short war. Among other weapons, Azerbaijani troops employed Smerch, Kasirga, Uragan, Gradlar, TOS-1A multiple rocket launchers, Israeli reconnaissance drones, Spike anti-tank guided missiles.
Between April 5 and 30, Azerbaijani armed units fired around 104,000 shots, including 4500 from artillery, tanks, BMPs and other large-caliber weapons.
3. In the southern direction, Azerbaijan took six Karabakh Defense Army positions in a territory with a depth of 450m and width of 1500m (a total of 67.5 hectares). In the northern (Talish) direction, the Armenian side lost 13 combat positions, and the Azerbaijani side took possession of a territory with a depth of 1 km and a width of 4,300 m (430 ha).