Բաքվի քաղաքային դատարանում դատախազը 6,5 տարվա ազատազրկում է պահանջել Ադրբեջանում կալանքի տակ պահվող հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի համար:
Ադրբեջանում ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի բլոգերը հետապնդվում է 281.2 (երկրի դեմ ուղղված հրապարակային կոչեր) և 318 (Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի անօրինական հատում) հոդվածներով: Երկու հոդվածներով Լապշինին սպառնում է 5-8 տարվա ազատազրկում:
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում հուլիսի 14-ին շարունակվել է Ադրբեջանում կալանքի տակ պահվող հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի քրեական գործի վերաբերյալ դատավարությունը: Դատավոր Ալովսաթ Աբբասովի նախագահած նիստում դատախազը ելույթ է ունեցել մեղադրական խոսքով և պահանջել է 6 ու կես տարվա ազատազրկման դատապարտել Լապշինին:

Прокурор в Бакинском суде потребовал 6 с половиной лет для арестованного в Баку блогера Александра Лапшина, гражданина России и Израиля, передает РИА Новости.
В Бакинском суде по тяжким преступлениям 14 июля продолжился судебный процесс по уголовному делу арестованного в Азербайджане блогера Лапшина. На заседании под председательством судьи Аловсата Аббасова прокурор выступил с обвинительной речью и потребовал 6 лет и 6 месяцев для Лапшина.
Азербайджан обвиняет Лапшина по статьям 281.2 (открытые призывы против государства) и 318.2 (незаконное пересечение государственной границы).