20 Հուլիս 2017 - 06:42 AMT
Թուրքիան, լինելով մի պետություն, որը բացահայտ աջակցել ու աջակցում է Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականությանն, անելիք չունի արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում: Այդ մասին հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն՝ անդրադառնալով Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը հայկական ուժերն Արցախից դուրս բերելու վերաբերյալ:
«Արցախյան զինուժը եղել և մնալու է Արցախում միշտ մի պարզ պատճառով. այն պիտի պաշտպանի իր սուրբ ու ազատ հայրենիքի անդորրը», – նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Էդուարդ Շարմազանովը զավեշտալի է որակել այն, երբ օկուպանտը խոսում է խնդրի խաղաղ կարգավորումից: «Դուք անհեթեթ կոչեր անելու փոխարեն ազատեք Կիպրոսը ձեր օկուպացիոն ներկայությունից», – նշել է Շարմազանովը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիան և Ռուսաստանը վերականգնել են հարաբերություններն ու այժմ աշխատում են տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ: «Մենք հաղթահարել ենք մեր տարաձայնությունները Ռուսաստանի հետ: Այսօր մեր հարաբերությունները վերականգնվել են և մենք գործակցում ենք տարածաշրջանի մի շարք խնդիրների կարգավորման հարցում»,-ասել էր նա:

20 Июль 2017 - 06:39 AMT
Турции, которая открыто поддерживало и поддерживает террористическую политику Азербайджана, нечего делать в вопросе урегулирования карабахского конфликта. Об этом заявил в беседе с журналистами вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, касаясь заявления министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу о выводе армянских сил из Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
«Арцахские вооруженные силы были и будут в Арцахе по одной простой причине: они должны защищать спокойствие своей священной и свободной родины», – отметил он, передает Aysor.am.
По словам Шармазанова, забавно, когда о мирном урегулировании конфликта говорит оккупант.
«Вместо нелепых призывов, вы лучше освободите Кипр от своего оккупационного присутствия», – отметил Шармазанов.
Шармазанов: Продажа Россией оружия Азербайджану не должна влиять на углубление армяно-российских отношений