ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, որին Բաքվում դատապարտեցին 3 տարվա ազատազրկման, կարող է արտահանձնվել ՌԴ, Իսրայել կամ Ուկրաինա: Այդ մասին հայտարարել է բլոգերի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հուլիսի 20-ին Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը դատապարտել է Լապշինին 3 տարվա ազատազրկման:
«Լապշինը կարող է պատիժը կրել մեկ այլ երկրում: Մասնավորապես, դա կարող է լինել Իսրայելը, Ռուսաստանը կամ Ուկրաինան, քանի որ նա այդ երկրների քաղաքացիություն ունի: Դա թույլ են տալիս միջազգային կոնվենցիաները»,-ասել է փաստաբանը:
Նա նշել է, որ գնահատում է դատավճիռը որպես «առավել քան լավ»: Չերնինը նաև հայտարարել է, որ մյուս բոլոր գործողությունները ձեռնարկվելու են Լապշինի հետ համաձայնեցվելուց հետո:

Экстрадиция блогера Александра Лапшина, гражданина России и Израиля, приговоренного судом в Баку к трем годам лишения свободы, возможна, в частности в Россию, Израиль или на Украину. Об этом заявил адвокат блогера Эдуард Чернин, передает РИА Новости.
Ранее 20 июля суд в Баку приговорил Лапшина к трем годам лишения свободы.
«Лапшин может отбывать наказание в другой стране. В частности, это может быть Израиль, Россия и Украина, ведь он является гражданином этих стран. Это позволяют международные конвенции», — сказал адвокат.
Он отметил, что оценивает приговор суда как «более чем хороший». Чернин также заявил, что все дальнейшие действия защита предпримет только после согласования с блогером.