Հաղորդագրություններն այն մասին, թե ՌԴ-ն իբր առաջարկել է Մոսկվայում կազմակերպել ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Արտյոմ Կոժինը:
Նա ասել է, որ ՌԴ ԱԳՆ-ում ուշադրություն են դարձրել «Մոսկվան կազմակերպում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը» վերնագրով հոդվածին «Իզվեստիա» թերթում: «Հարկ է նշել հրապարակման մեջ առկա անճշտությունները, որտեղ ՌԴ ԱԳՆ վրա հղումով ասվում է, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի բանակցություններում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ, որոնք իբր կայացել են Մաուերբախում ԵԱՀԿ ԱԳՆ ոչ պաշտոնական հանդիպումների շրջանակում, առաջարկվել է այդպիսի հանդիպում կազմակերպել Մոսկվայում», գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դա չի համապատասխանում իրականությանը»,-ասել է Կոժինը:
«Ոչ բոլոր վերոնշյալ նախարարներն են այդ ժամանակ եղել Ավստրիայում: ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներն այդ օրը հանդիպում էին Բրյուսելում: Հանդիպումը կազմակերպվել էր ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների եռյակի կողմից: Հանդիպմանը քննարկվել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցեր, այդ թվում նաև եռյակի միջնորդական դերն ու նրա առաջարկը՝ մինչև տարեվերջ կազմակերպել հերթական հայ-ադրբեջանական գագաթնաժողովը, որի անցկացման վայրն առարկայորեն չի քննարկվել»:
Հուլիսի 11-ին Բրյուսելում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամադյարովիհանդիպումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի և Ռիչարդ Հոգլանդի նախաձեռնությամբ, որին ներկա էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Եռանախագահներն արտգործնախարարներին խնդրել են նախագահներին փոխանցել իրենց առաջարկն այս տարվա ընթացքում գագաթնաժողովի կազմակերպման վերաբերյալ։
Ընթերցեք նաև. Նալբանդյանը Մամեդյարովի հետ հանդիպմանն ընդգծել է շփման գծում իրավիճակի կայունացման անհրաժեշտությունը

Сообщения о том, что Москва якобы предложила организовать в Москве встречу президентов Азербайджана и Армении Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна не соответствуют действительности. Об этом заявил 20 июля заместитель директора Департамента информации и печати МИД РФ Артем Кожин.
«Мы обратили внимание на статью в «Известиях» от 17 июля под заголовком «Москва организует встречу лидеров Армении и Азербайджана» и хотели бы отметить фактические неточности, допущенные в публикации. В ней со ссылкой на источники в МИД РФ говорится, что на переговорах министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, которые якобы состоялись на полях неформальной встрече МИД ОБСЕ в Мауэрбахе, было сделано предложение организовать встречу лидеров закавказских государств в России». Это не соответствует действительности», – подчеркнул Кожин, передает ТАСС.
«Не все министры из числа вышеупомянутых в это время находились в Австрии. Министры иностранных дел Армении и Азербайджана в этот день встречались в Брюсселе. Консультации были организованы «тройкой» сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Россия, Франция, США). На встрече обсуждались вопросы, связанные с дальнейшей работой по нагорно-карабкахскому урегулированию, посредническими усилиями «тройки», в том числе и предложение о проведении до конца 2017 года очередного армяно-азербайджанского саммита, место встречи предметно не обсуждалось», – сказал он.
В Брюсселе 11 июля состоялась встреча министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна и министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова, при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ Ричарда Хогланда (США), Игоря Попова (РФ), Стефана Висконти (Франция). На встрече также присутствовал личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Налбандян на встрече с Мамедъяровым подчеркнул необходимость стабилизации обстановки на линии соприкосновения