Ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի՝ 2017թ. 1-ին կիսամյակում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտվել է մոտ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 121.000 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև SPIKE հակատանկային կառավարվող հրթիռ (3 արկ), TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ (5 արկ), Դ-30 և Դ-44 տիպի հրանոթներ (244 արկ), 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (1373 արկ), տարբեր տիպի նռնականետեր (250 արկ):
2017թ. 1-ին կիսամյակում ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները մի քանի անգամ դիմել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի, որոնք ՊԲ մարտական հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումների կողմից ժամանակին հավաստանշվել են և հակառակորդը, կորուստներ կրելով հետ է շպրտվել: Այստեղ հատուկ հիշատակման է արժանի փետրվարի 25-ին ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների արևելյան ուղղությամբ ձեռնարկված դիվերսիոն-ներթափանցման փորձը, երբ կրելով կատարյալ անհաջողություն, հակառակորդը հայկական առաջնագծին մոտակա տարածքում թողնելով 5 դիակ, ստիպված նահանջեց ելման դիրքեր:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը 2017թ. առաջին վեց ամիսներին շարունակել են առաջնագծում լինել թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:

22 Июль 2017 - 09:28 AMT
Согласно сводке оперативных данных Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), за первое полугодие 2017 года на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 9.000 раз. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
За указанный период ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций НКР свыше 121.000 выстрелов.
Помимо стрелкового оружия, за указанный период ВС Азербайджана применили также ПТРК Spike (3 снаряда), РСЗО TR-107 (5 снарядов), пушки Д-30 и Д-44 (244 снаряда), 60-мм, 82-мм и 120-мм минометы (1373 снаряда), различные гранатометы (250 снарядов).
За первое полугодие 2017 года азербайджанские спецназовцы несколько раз предпринимали попытки диверсионного проникновения, которые были своевременно замечены несущими боевое дежурство подразделениями АО НКР: противник, неся потери, отступал на исходные позиции. Особо следует упомянуть предпринятую азербайджанскими спецназовцами 25 февраля на восточном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск попытку разведывательно-диверсионного проникновения. Тогда, потерпев абсолютное фиаско, противник вынужденно отступил на исходные позиции, оставив тела 5 убитых своих военных на прилегающей к армянским рубежам территории.
Передовые подразделения Армии обороны Республики Арцах за 6 месяцев 2017 года продолжали выступать в роли диктующего ситуацию на передовой и уверенно выполнять поставленную боевую задачу, говорится в сообщении военного ведомства Арцаха.