24 Հուլիս 2017 - 08:53 AMT
Հայտնի Forbes Woman ամսագիրը պատմել է Ջորջիո Արմանի նորաձևության տան հիմնադրի հաջողության պատմության և հայկական արմատների մասին, որը 215-րդ տեղն է զբաղեցնում Forbes-ի գլոբալ վարկանիշում ($6.6 մլրդ):
2002-ին Forbes-ը Ջորջիո Արմանիին համարեց աշխարհի ամենահաջողակ դիզայները: Սակայն նրա անձնական կյանքի մասին տեղեկատվություն չկար: 83-ամյա Արմանին ինքնամփոփ է և շատ հազվադեպ է հարցազրույց տալիս: Ջորջիոն ծնվել է Իտալիայում:
Նրա ծնողները մազապուրծ են եղել Հայոց ցեղասպանությունից: Չնայած, որ Արմանին արյունով իտալացի չէ, նա կիսում է այդ երկրի արժեքները, որոնցից գլխավորն ընտանիքն է:
Ջորջիոն մեծացել է եղբոր և քրոջ հետ: Պատանի տարիքում ցանկացել է բժիշկ դառնալ, հետո թողել է ուսումն ու բանակ գնացել: Ինչ-որ պահ նա տարվել է լուսանկարչությամբ և այդպես հայտնվել է նորաձևության աշխարհում: Նա հասցրել է աշխատել Էմանուել Ունգարոյի և Էրմենեջիլդո Զենայի հետ, մինչև որ 1975-ին ընկերոջ՝ Սերջիո Գալեոտիի հետ գրանցել է Giorgio Armani S.p.A. ընկերությունը:
Արմանին տանն աշխատելու սխեմա էր ստեղծել և բաժանել ընկերությունն ըստ մի քանի ուղղությունների: Պատրաստի հագուստը թողարկվում էր Armani Collezioni անվան տակ, երիտասարդականը՝ Emporio Armani, օպտիկան՝ Armani Occhiali և այլն: 1985-ին Սերջիոյի մահից հետո բիզնեսին միացավ Ջորջիոյի քույրը՝ Ռոզաննան:
Չնայած տարեց հասակին՝ Արմանին նախկինի պես ինքնուրույն է լուծում ընկերության հիմնական հարցերը: Նա միակ բաժնետերն է, նախագահն ու գործադիր տնօրենը: Դիզայները մինչ օրս անձամբ է նախագծում haute couture-ի բոլոր մոդելները, գրում է պարբերականը:
Նորաձևության բրենդերից բացի Արմանին նաև հյուրանոցների ու ռեստորանների սեփականատեր է: 1989-ին նա ռեստորանային բիզնես սկսեց, իսկ 2010-ին՝ հյուրանոցային: Այդպիսի արդյունքն անհնար կլիներ առանց հաարզատների աջակցության: Արմանին երբեք ամուսնացած չի եղել, նա երեխաներ չունի: Նրա ընտանիքը քույրն է՝ Ռոզաննան, և զարմուհիները՝ Սիլվանան և Ռոբերտան: Ռոբերտան ընկերության PR տնօրենն է:

Авторитетное издание Forbes Woman рассказало историю успеха итальянского модельера Джорджио Армани, основателя одноименного модного дома, занимающего 215 место в глобальном рейтинге Forbes ($6.6 млрд).
В 2002 году Forbes объявил Джорджио Армани самым успешным дизайнером мира. Но информации о его личной жизни практически нет. Замкнутый и скрытный в свои 83 года, он редко дает интервью.
Журнал также рассказал об армянских корнях Армани: сам Джорджио родился в Италии, но его родители бежали из Турции на полуостров, спасаясь от Геноцида армян.
Джорджо рос вместе с братом и сестрой. В юности он хотел стать врачом, но бросил учебу и ушел в армию. В какой-то момент он увлекся фотографией и так попал в мир моды. Он успел поработать вместе с Эмануэлем Унгаро и Эрменеджильдо Дзенья, прежде чем в 1975 году вместе с приятелем Серджо Галеотти зарегистрировал компанию Giorgio Armani S.p.A.
Джорджо придумал необычную схему работы дома. Он разбил компанию по роду деятельности на несколько линий. Готовая одежда выпускается под названием Armani Collezioni, молодежная — Emporio Armani, оптика — Armani Occhiali и т. д. Свои имена есть у линии одежды для зимних видов спорта (Armani Neve) и для гольфа (Armani Classico). После смерти Серджо в 1985 году к бизнесу присоединилась Розанна Армани, сестра Джорджо.
Несмотря на преклонный возраст, Джорджо Армани по-прежнему самостоятельно решает основные вопросы компании. Он единственный акционер, президент и исполнительный директор. Дизайнер до сих пор лично разрабатывает каждую модель haute couture (высокой модой Джорджо занялся относительно недавно, в 2005 году). Кроме модных брендов Армани владеет отелями и ресторанами. В 1989 году он запустил ресторанный бизнес, а в 2010-м — гостиничный. Такой результат был бы невозможен без надежного тыла и поддержки близких. Армани никогда не был женат, у него нет детей. Его семья — это сестра Розанна и племянницы Сильвана и Роберта. Они помогают ему в бизнесе. Роберта занимает должность PR-директора компании.
В целом, журнал представил пять модных домов, чьи истории стали наглядной иллюстрацией, как небольшое, но любимое дело может превратиться в серьезный бизнес при поддержке семьи.