ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների կոմիտեն ընդունել է «Պետական, արտասահմանյան գործողությունների և դրանց հետ կապված ծրագրերի» (SFOPS) գծով 2018-ի հատկացումների մասին օրինագիծը:
Ըստ փաստաթղթի, ԱՄՆ-ն SFOPS շրջանակում 47,4 մլրդ դոլարի աջակցություն կցուցաբերի այն երկրներին, որոնք ընդունել են սիրիացի փախստականների, հայտնում է Rusarminfo-ն:
Նախատեսվում է նաև ավելացնել օգնությունը Սիրիայի և հարևան երկրների քրիստոնյա փոքրամասնությանը:
Ամերիկայի Հայկական համագումարը ողջունել է փաստաթղթի ընդունումը՝ նշելով, որ Սիրիայի հայ բնակչությունը շարունակում է մնալ տարածաշրջանի ամենախոցելի կրոնական փոքրամասնություններից մեկը, իսկ աշխարհի տարբեր երկրներ տեղափոխված սիրիահայերը մինչ օրս օգնության կարիք ունեն:
Ըստ ՀՀ սփյուռքի նախարարության տվյալների, Սիրիայում հակամարտության մեկնարկից ի վեր Հայաստան է ժամանել մոտ 22.000 սիրիահայ:

Комитет по ассигнованиям Палаты представителей США принял законопроект об ассигнациях по «Государственным, зарубежным операциям и связанными с ними программам» (SFOPS) на 2018 год.
Согласно документу, США окажут поддержку в рамках SFOPS на 47,4 млрд долларов странам, которые приняли сирийских беженцев с начала кризиса в ближневосточной стране, передает Rusarminfo.ru.
Предусматривается также увеличить помощь, в частности, христианскому меньшинству в Сирии и соседних государствах.
Армянская Ассамблея Америки (ААА) поприветствовала принятие документа, отметив, что армянское население в Сирии продолжает оставаться одним из самых уязвимых религиозных меньшинств региона, а переехавшие в разные страны мира сирийские армяне по сей день нуждаются в своевременной помощи.
По данным министерства диаспоры Армении, с начала войны в Сирии в Армению переехало около 22 тысяч сирийских армян.