25 Հուլիս 2017 - 10:28 AMT
Ռուսաստանցի դիզայներ Վարդուհի Նազարյանը գարուն-ամառ-2018 հագուստի հավաքածուն ստեղծել է՝ ոգեշնչվելով Սերգեյ Փարաջանովի երևանյան տուն-թանգարան այցելությամբ, գրում է ռուսական L'OFFICIEL-ը:
Նշվում է, որ նոր հավաքածուի ստեղծման գաղափարը ծնվել է 2013-ին, երբ դիզայները Երևանում այցելել էր Փարաջանովի տուն-թանգարան և տեսել 1978-ի «Կրեպ դե ջինի» նմուշները» գործը: «Իմ կյանքը կիսվեց 2 մասի՝ տեսածից առաջ և հետո: Բայց մոտ 3 տարի պահանջվեց, որպեսզի ես կարողանայի գիտակցված օգտագործել նրա ժառանգությունը՝ սեփական զգեստները ստեղծելով: Ես հավաքել եմ շիֆոնի և նուրբ մետաքսի բոլոր նմուշները, որ կուտակվել էին վերջին 10 տարում»,-ասել է Նազարյանը:
Ըստ նրա, նա աշխատել է աղբի հետ, որը դիզայներները սովորաբար թափում են:
«Սկզբից հատուկ մկրատով կտրատել եմ շիֆոնի ուղղանկյուն թերթիկները, հետո անհրաժեշտ դասավորությամբ տեղադրել սովորական սպիտակ բամբակից կարված հագուստի վրա: Հետո արդեն դերձակները այդ նույն հաջորդականությամբ կարել են շիֆոնի թերթիկները կտորին»,-ասել է դիզայները: Նազարյանը նշել է, որ երկար ժամանակ տատանվում էր հավաքածուի որոշ տարրեր ստեղծելիս, ուստի մտորումները տևել են 8 ամիս:
«Շիֆոնի թերթիկներով այդ զգեստները սկսել ենք պատրաստել 2016-ի աշնանից՝ ես կասկածում էի, թողնում, չէր ուզում տեսնել, հետո սկսում էի նորից քորոցներով ամրացնել թերթիկները կտորի վրա: Եվ այդպես 8 ամիս շարունակ: Ըստ էության, Փարաջանովն «օգնեց ինձ» զգեստներ ստեղծել այդ աղբից »,-ասել է նա:
Հավաքածուն մարմնագույն, վարդագույն, վառ նարնջագույն երանգներ ունի, համեմված վարդագույն տարրերով, որոնք դիզյաներն ընտրել է՝ ելնելով գերմանացի նկարիչ Պաուլ Կլեեի աշխատանքներից:
Վարդուհի Նազարյանը դպրոցն ավարտել է Հայաստանում, այնուհետև ընդունվել է Մոսկվայի Դիզայնի և տեխնոլոգիաների համալսարան: Իր համանուն Vardoui Nazarian բրենդը նա ստեղծել է 2007-ի դեկտեմբերին, որի համար որպես լոգոտիպ է ընտրել հայկական հեքիաթների հազարան բլբուլը: Դիզայները որպես ոգեշնչման աղբյուր հաճախ է անդրադառնում Հայաստանի եզակի ճարտարապետությանը:

25 Июль 2017 - 09:27 AMT
Российский дизайнер армянского происхождения Вардуи Назарян создала коллекцию одежды весна-лето 2018 под впечатлением от посещения Дома-музея армянского режиссера Сергея Параджанова в Ереване, пишет российский журнал L'OFFICIEL.
Отмечается, что идея создания новой круизной коллекция появилась у дизайнера в 2013-ом году, когда она посетила дом-музей Параджанова в Ереване и увидела работу 1978 года «Образцы «креп де джина».
«Моя жизнь разделилась на до и после увиденного. Но потребовалось примерно три года, чтобы я осознанно смогла использовать его наследие, создавая свои платья. Собрала все образцы шифона и тонкого шелка, что накопились у меня в течение последних десяти лет», – сказала Назарян.
По ее признанию, она работала с мусором, который дизайнеры обычно выбрасывают.
«Сначала вырезали ножницами зигзаг (чтобы края не сыпались) прямоугольные лепестки шифона, потом в нужном мне порядке я выкладывала их на крой изделия из обычного белого хлопка, после чего строго в этой последовательности портные настрачивали шифоновые лепестки на ткань», – отметила дизайнер.
Как рассказала Назарян, она долго сомневалась при создании нескольких деталей коллекции, поэтому размышления длились 8 месяцев.
«Эти изделия с лепестками шифона мы начали делать еще с сентября 2016-го года — я то сомневалась в них, бросала, чтобы не видеть, то опять продолжала закреплять булавками лепестки, чтобы портные настрачивали их. И так восемь месяцев. По сути, Параджанов «помог» мне научиться из этого мусора создать платья», – сказала она.
Коллекция выполнена в пастельных тонах бежевого, розового, с яркими оранжевыми и розовыми деталями, которые дизайнер выбирала, исходя из работ немецкого художника Пауля Клее.
Дизайнер Вардуи Назарян закончила школу в Армении, после чего поступила в Университет дизайна и технологии в Москве. Свой одноименный бренд Vardoui Nazarian дизайнер создала в декабре 2007 года. Для логотипа своего бренда Назарян выбрала волшебную птичку из древней армянской легенды – «хазаран блбул». Дизайнер часто использует как источник вдохновения – уникальную архитектуру Армении.