Հուլիսի 27-ին Իսրայելի ընդդիմադիր «Եշ Աթիդ» կուսակցության նախագահ Յաիր Լապիդը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանության փաստը ի պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Իսրայելի հանդեպ վարած քաղաքականության:
«Այս պահից ի վեր մենք պետք է ճանաչենք Հայոց ցեղասպանությունը և սատարենք քրդական պետության ստեղծմանը: Իսրայելը պետք է անի այն ամենն, ինչը չէր անում Թուրքիայի հետ հարաբերությունները չփչացնելու համար»,-հայտարարել է կուսակցության առաջնորդը, որը մանդատների քանակով երկրորդն է Քնեսեթում, հայտնում է Rusarminfo-n:
Ըստ Լապիդի, եկել է ժամանակը գիտակցելու, որ Թուրքիայի հետ բարեկամությունն անցյալում է և արդեն հնարավոր չէ վերականգնել:
Հուլիսի 26-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Իսրայելը վնասում է Երուսաղեմի Տաճարի լեռան վրա գտնվող մահմեդականների խորհրդանիշին՝ Ալ Աքսա մզկիթին, ինչն էլ ավելի է խորացնում հրեաների և արաբների առճակատումը: Իսրայելի ԱԳՆ-ն խիստ է արձագանքել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը Երուսաղեմի և Ալ Աքսա մզկիթի մասին՝ անվանելով այն անհեթեթ ու սխալ:
Ընթերցեք նաև.Իսրայելի ԱԳՆ-ն՝ Էրդողանին. Օսմանյան կայսրության ժամանակներն անցել են՝ Երուսաղեմը հրեաների մայրաքաղաքն է

Председатель израильской оппозиционной партии «Еш Атид» Яир Лапид 27 июля заявил о необходимости признать факт Геноцида армян в ответ на политику президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в отношении Израиля.
«С этого момента мы должны признать Геноцид армян и поддерживаем создание независимого курдского государства. Израиль должен сделать то, что не делал, чтобы не испортить отношения с Турцией»,- заявил лидер партии, которая является второй по количеству мандатов в Кнессете, передает Rusarminfo.ru.
По словам Лапида, пришла пора осознать, что дружба с Турцией осталась в прошлом и ее уже не восстановить.
26 июля президент Турции Реджеп Эрдоган заявил, что Израиль наносит вред «мусульманскому символу» — мечети на Храмовой горе Иерусалима, что еще больше усиливает конфликт между иудеями и мусульманами.
Следует отметить, что в эти дни в Армению с официальным трехдневным визитом прибылминистр регионального сотрудничества Израиля Цахи Анегби. Израильский дипломат встретился с армянскими коллегами и заявил, что мессидж его визита в том, что Израиль настроен на углубление отношений с Арменией.