Հուլիսի 30-ից Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի երկրների մասնակցությամբ մեկնարկել են «Արժանի գործընկեր» (Noble Partner 2017) խորագրով լայնածավալ զորավարժությունները: Զորավարժություններն անցնում են Վազիանի ռազմակայանում, որը Թբիլիսիի արվարձանում է և կավարտվեն օգոստոսի 12-ին:
Զորավարժություններին մասնակցում է 2.800 զինծառայող 8 երկրից՝ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Թուրքիայից, Սլովենիայից, որոնք ՆԱՏՕ-ի անդամներ են, ինչպես նաև Վրաստանից, Հայաստանից և Ուկրաինայից:
«Արժանի գործընկեր» զորավարժություններն անցնում են երկրում արդեն 3-րդ անգամ, սակայն 2017-ի զորավարժություններն ամենախորոշն են:
Կգործարկվի մոտ 500 միավոր զրահամեքենա, այդ թվում ամերիկյան Bradley զրահամեքենաներ և M1A2 Abrams մարտական տանկեր, գրում է Deutsche Welle-ն:
Զորավարժություններին ներկա կլինի նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը, որը Վրաստան է ժամանում երկօրյա այցով հուլիսի 31-ին: Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հայտարարել է, որ զորավարժությունները կնպաստեն, որ Վրաստանը մոտենա ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին և կամրապնդեն կայունությունը տարածաշրջանում:

Some 2,800 troops from Armenia, Britain, Germany, Turkey, Ukraine, Slovenia, Georgia and the United States have begun a NATO major military exercise in Georgia.
About 1,600 U.S. troops and 800 Georgian soldiers are taking part in the two-week exercises, dubbed Noble Partner.
Troops from eight countries are participating, with the United States deploying a mechanized company, including several Bradley infantry fighting vehicles and M1A2 Abrams battle tanks.
U.S. Vice President Mike Pence is scheduled to visit Georgia on July 31 after a stop in Estonia to meet with Baltic leaders also concerned about Russia’s intensions in their region. He will meet with U.S. troops on August 1.
During his stop in Tallinn, Pence said, "Our message to the Baltic states — my message when we visit Georgia and Montenegro — will be the same: To our allies here in Eastern Europe, we are with you, we stand with you on behalf of freedoms."