Իրանում զբոսաշրջության զարգացման ծրագրի շրջանակում երկիրը $370.000 է հատկացրել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված հայկական եկեղեցիները վերականգնելու համար:
Ինչպես հայտնում է «Իրանն այսօր»-ը, այդ մասին տեղեկացրել է Մշակութային ժառանգության, արհեստների ու զբոսաշրջության կազմակերպության փոխղեկավար Մոհամադ-Հասան Թալեբիանը:
«Անհրաժեշտ է պահպանել պատմական եկեղեցիների տեսքը, դրա համար էլ Մշակութային ժառանգության կազմակերպությունը փորձում է հասարակության ուշադրությունը դարձնել դրանց՝ կրոնական արարողություններ կազմակերպելով ու վերականգնման նախագծեր իրականացնելով»,- ասել է Թալեբիանը:
Պաշտոնյան այդ հայտարարությունն արել է հայկական Սբ Թադեի վանք այցելության ժամանակ:
Կազմակերպության պլաններում է նաև 450 հայկական ու 150 ասորական եկեղեցի գրանցել:
2008-ին Սբ Թադեի վանքը Սբ Ստեփանոսի վանքի ու Ձորձոր մատուռի հետ համատեղ ընդգրկվել էր ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում «Իրանի հայկական եկեղեցիները» անվամբ: ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչների խոսքով, այս կառույցներն ընդգծում են հայկական ավանդույթների հզորությունն ու ուժը:

В рамках программы по развитию сферы туризма Иран выделил 370 000 долларов на восстановление церквей, зарегистрированных в Списке всемирного наследия ЮНЕСКО.
Как сообщает «Иран сегодня», об этом заявил заместитель главы Организации культурного наследия, ремесел и туризма Мохаммад-Хасан Талебиан.
В списке всемирного наследия ЮНЕСКО на территории Ирана значатся три церкви – армянские храмы Св. Фаддея, Св. Стефана и часовня Дзордзор.
«Необходимо сохранять облик исторических церквей страны, поэтому Организация культурного наследия старается привлечь к ним внимание общественности, организуя религиозные церемонии и реализуя проекты по реставрации», — отметил Талебиан.
Чиновник сделал заявление во время посещения армянского монастыря Святого Фаддея.
В планах организации также зарегистрировать 450 армянских и 150 ассирийских церквей.
В 2008 году монастырь Святого Фаддея совместно с монастырем Святого Стефана (Степаноса) и часовней Дзордзор были внесены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО под общим названием «Армянские монастыри в Иране». По словам представителей ЮНЕСКО, эти сооружения подчеркивают мощь и величие армянских архитектурных традиций.