Ռուսաստանը միշտ էլ աջակցել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված քայլերին: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ նշելով, որ այժմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն աշխատում են ղարաբաղյան կարգավորմանը նվիրված հերթական գագաթնաժողովի կազմակերպման վրա:
«Այդ նպատակով 2017-ի հուլիսին համանախագահները Բրյուսելում բանակցություններ անցկացրին Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ: Խորհրդակցությունները սեպտեմբերի երկրորդ կեսին կշարունակվեն Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի հերթական նիստի շրջանակում: Դրանց արդյունքում համապատասխան հայտարարություն կարվի»,- նշել է նա:
Զախարովայի խոսքով, ՌԴ-ն անում է հնարավորը՝ իրավիճակը կայունացնելու ու բանակցությունների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար:
«Հենց այդ մոտեցումն էր գերիշխում Մոսկվայում ապրիլինի կայացած Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ»,- ասել է նա:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանում ղարաբաղյան թեմային հատուկ ուշադրություն է դարձվում, այն ՌԴ արտաքին քաղաքականության գերակայությունների թվում է:

18 Август 2017 - 09:04 AMT
Россия всегда поддерживала меры, направленные на снижение напряженности в зоне нагорно-карабахского конфликта. Об этом на брифинге 17 августа заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, отметив, что на данный момент сопредседатели Минской группы ОБСЕ работают над подготовкой очередного саммита по нагорно-карабахскому урегулированию.
«С этой целью в июле этого года они провели переговоры в Брюсселе с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении. Консультации будут продолжены «на полях» очередной сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке во второй половине сентября. По их итогам будет сделано соответствующее заявление»,- отметила она.
По словам официального представителя внешнеполитического ведомства России, о необходимости конкретных шагов в направлении урегулирования конфликта неоднократно заявляли сопредседатели, говорилось на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге .
«Реализация предложенных посредниками мер зависит от доброй воли сторон конфликта. Со своей стороны делаем все возможное, чтобы стабилизировать ситуацию и создать условия для продолжения переговорного процесса, направленного на достижение урегулирования. Именно такой подход преобладал на встрече министров иностранных дел Азербайджана и Армении в Москве в апреле этого года»,- отметила Захарова.
Захарова также подчеркнула, что в России карабахской теме уделяется особое внимание, она относится к числу внешнеполитических приоритетов РФ и фигурирует в Концепции внешней политики Российской Федерации.