1 Սեպտեմբեր 2017 - 08:03 AMT
Թբիլիսիում, Վրաստանի կառավարության շենքի հարևանությամբ օգոստոսի 31-ին բողոքի ակցիա է անցկացվել «Ոչ հայկական օկուպացիայի օրինականացմանը» կարգախոսով:
Ակցիան կազմակերպել էր «Վրացական ազգայնական մշակույթ» կազմակերպությունը: Ցույցի կազմակերպիչներից Գիորգի Չելիձեն իր խոսքում հայտարարեց, թե Վրաստանի կառավարությունը վրացական տարածքները բաժանում է հարևան երկրներին:
«Այժմ հերթը հասել է Խուճապի վանքին և հարակից անտառին: Մենք պատասխան ենք ստացել Վրաստանի ԱԳՆ-ից, որ այժմ սահմանազատման գործընթաց է գնում, որով Խուճապի վանքն ու հարակից տարածքները Հայաստանի կազմում են»,-ասել է Չելիձեն, հայտնում է Aliq.ge-ն:
Ըստ նրա, «դա դավաճանություն է, քանի որ նման որոշումն ընդունվել է ԽՍՀՄ-ում կազմված քարտեզի հիման վրա, մի երկրի, որը օկուպացրել էր վրացական տարածքները»: Չելիձեն նաև նշել է, որ բողոքի ակցիան կանխարգելիչ բնույթ ունի և դրա նպատակն է «զգուշացնել Վրաստանի կառավարությանը, որ նման քաղաքականություն չվարի»:
Բողոքի ակցիան տևել է 15 րոպե, մասնակցել է 25-30 մարդ: Ըստ աղբյուրի, ոչ մի վրացական ԶԼՄ չի լուսաբանել ցույցը:
Խուճապի վանքը (XIII դ) գտնվում է Լոռու մարզի Պրիվոլնոյե գյուղի մոտակայքում, Լալվար լեռան հյուսիսային լանջին։ 9-10 դարերում կառուցվել է համալիրի ամենահին եկեղեցին, որը միանավ բազիլիկ կառույց է և հիմնադրման առաջին տարիներին գործել է որպես հայադավան մենաստան, իսկ XIII դ Զաքարյանների տիրապետության շրջանում վերածվել է քաղկեդոնական վանքի։

В Тбилиси, недалеко от здания правительства Грузии, 31 августа прошла акция протеста под лозунгом «Нет легализации армянской оккупации».
Акцию провели члены организации «Грузинская националистическая культура». Один из организаторов демонстрации – Гиорги Челидзе во время своей речи заявил, что правительство Грузии постоянно раздает грузинские территории соседним странам.
«Сейчас очередь дошла до монастыря Хучап и близлежащего леса. Мы получили ответ от МИД Грузии, что сейчас проходит процесс демаркации, согласно которому монастырь Хучап с близлежащими территориями входит в состав Армении»,- отметил Челидзе, передает Aliq.ge.
По его словам, «это предательство со стороны Грузии, так как подобное решение принято на основании карты, составленной СССР – страной, оккупировавшей грузинские территории». Челидзе также отметил, что акция протеста несет предостерегающий характер и ее цель в том, чтобы «предупредить правительство Грузии не следовать этой политике».
Акция протеста продлилась около 15 минут, в ней приняли участие 25-30 человек. По данным источника, ни одно грузинское СМИ не освещало демонстрацию.
Монастырь Хучап находится в Лорийской области Армении на лесистом склоне горы Лалвар, неподалеку от деревни Привольное. Территория считается спорной. Хотя монастырский комплекс и относят к XIII веку, но самые ранние его постройки датируются IX-X вв. В этот период была построена однонефная базилика, которая является самой древней постройкой монастыря.
Изначально Хучап служил мужской обителью, но во времена правления княжеского рода Закарянов (XIII в.) превратился в халкидонский монастырь.