4 Սեպտեմբեր 2017 - 09:08 AMT
Սեպտեմբերի 1-3-ը Սանկտ Պետերբուրգում կայացած ազգային խոհանոցների փառատոնի շրջանակում ներկայացվել է նաև հայկական ազգային խոհանոցը:
Ըստ փառատոնի կազմակերպիչների տեխնիկական առաջադրանքի, 15 մասնակիցներից յուրաքանչյուրը պետք է համտեսի համար 2-3 ճաշատեսակ ներկայացներ, մյուս ուտեստները կարելի էր վաճառքի հանել: Փառատոնի կազմակերպիչն էր Սանկտ Պետերբուրգի Ազգամիջյան հարաբերությունների և միգրացիոն քաղաքականության կոմիտեն:
Հայկական տաղավարում, բրենդային տոլմայից բացի, ներկայացվել էին տարբեր խավարտներ, աղանդեր, խմիչքներ: Ըստ Պետերբուրգի հայ համայնքի ղեկավար Կարեն Մկրտչյանի, ազգային խոհանոցը դա ցանկացած ժողովրդի փիլիսոփայության մասն է, գրում է «Վեդոմոստին»:
«Աստվածաբաններից մեկն ասել է. աշխարհի բոլոր ուտեստները դա Աստծո սերն է, որն ուտելի է դարձել: Յուրքանչյուր ժողովուրդ իր յուրահատկությունն է ներդնում սննդի մեջ, այդ պատճառով էլ ազգային խոհանոցներն այդքան տարբեր են՝ ինչպես երգերն ու երաժշտությունը…Չկա 2 միատեսակ ուտեստ, ինչպես չկա 2 միանման ժողովուրդ»,-ասել է Մկրտչյանը:

С 1 по 3 сентября в Санкт-Петербурге проходил фестиваль национальных кухонь, в рамках которого были представлены также блюда армянской национальной кухни.
По техническому заданию от организаторов фестиваля — комитета по межнациональным отношениям и реализации миграционной политики в Санкт-Петербурге — каждый из 15 рестораторов-участников должен был предоставить для дегустации по 2 – 3 блюда, остальные кулинарные изыски можно было пустить в свободную продажу.
В армянской палатке, помимо брендовой долмы, был представлен целый спектр различных закусок, десертов, напитков. По мнению председателя армянской национально-культурной автономии в Петербурге Карена Мкртчяна, национальная кухня это часть философии любого народа, пишут «Ведомости»..
«Один из самых моих любимых богословов говорил: вся пища мира — это есть любовь Божья, ставшая съедобной. Каждый народ вкладывает в пищу что-то особенное, поэтому она такая разная — как и песни, танцы, музыка… Нет двух одинаковых блюд, как и нет двух одинаковых народов»,- отметил Мкртчян.