6 Սեպտեմբեր 2017 - 08:32 AMT
Դատախազությունը 13 տարվա ազատազրկում է պահանջել գործարար Արմեն Պետրոսյանի համար, որը պատանդների էր վերցրել Սիթիբանկի մոսկովյան բաժանմունքում:
«Խնդրում եմ մեղավոր ճանաչել Պետրոսյանին և որպես պատիժ 13 տարվա կալանավորման դատապարտել խիստ ռեժիմով գաղութում», -ասել է դատախազը, հայտնում է «Մոսկվա» գործակալությունը:
Ըստ դատախազի, Պետրոսյանն իբր «մշտապես խոսել է այն մասին, որ պայթեցնելու է բանկի բաժանմունքը, բացի այդ, ասել է, որ կորցնելու բան չունի»: Նա հավելել է, որ գործարարը հատուկ ազատել է պատանդներին, որպեսզի վերջիններս «ուշադրություն գրավեն պատահարի հանդեպ»:
Գործարարին մեղադրում են նաև ահաբեկչական գործողության և որպես զենք օգտագործվող առարկայի օգնությամբ պատանդառության մեջ: Այդ հոդվածներով նախատեսված առավելագույն պատիժը 15 տարի է: Պետրոսյանը մասնակի ընդունել է մեղքն ու զղջացել է:
2016-ի օգոստոսի 24-ին սննկացած հայ գործարար Արամ Պետրոսյանը պատանդներ էր վերցրել Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող բանկում: Օգոստոսի 24-ին Պետրոսյանը տեսահոլովակ էր տեղադրել YouTube-ում` զգուշացնելով, որ «դիմելու է ՌԴ ՔՕ կտրուկ, աղմկահարույց խախտման»: Ավելի վաղ լուրեր էին շրջանառվում, որ նա կարող է խուսափել պատանդներ վերցնելու համար պատժից, քանի որ կամավոր ազատ է արձակել մարդկանց: Պետրոսյանն առաջին ցուցմունքներն է տվել ոստիկանությունում և հայտարարել է, որ մտադիր չէր սպանել պատանդներին: «Նրա խոսքերով, ինքն ընդամենը ցանկացել է ուշադրություն հրավիրել իր խնդրի վրա»,-ասել է Մոսկվայի Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Յուլիա Իվանովան:

Прокуратура запросила 13 лет лишения свободы для бизнесмена Арама Петросяна, захватившего заложников в московском отделении Ситибанка.
«Прошу признать А.Петросяна виновным и назначить ему наказание в виде 13 лет с отбыванием наказания в колонии строгого режима», – сказал прокурор, сообщает агентство «Москва».
По словам прокурора, Петросян якобы «говорил постоянно о том, что взорвет отделение банка, кроме того, он говорил о том, что ему нечего терять». Он добавил, что бизнесмен специально освободил заложников, чтобы те «привлекли внимание к случившемуся».
Предпринимателя обвиняют в теракте и захвате заложников с предметом, используемым в качестве оружия. Максимальный срок по этим статьям — 15 лет. Петросян частично признал вину и раскаялся.
Вечером 24 августа 2016 года мужчина с неким предметом на шее захватил в центре столицы отделение банка, где в тот момент находились четыре человека. Территория была оцеплена, около кредитной организации находились сотрудники полиции и наряды «скорой помощи». После переговоров А.Петросян отпустил всех заложников и сдался сотрудникам полиции. У него изъяли муляж взрывного устройства. На допросе он заявил, что таким способом хотел привлечь внимание к проблеме банкротств.