ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրները կարող էին էմբարգո դնել և արգելել որոշ երկրների զենք վաճառել: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությանը, որ զենքի մատակարարումը հակամարտության գոտի սրում է իրավիճակը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Պատասխանելով այն դիտարկմանը, թե գուցե այդ հայտարարությունից հետո ՌԴ-ն հետևություն անի և այլևս Ադրբեջանին զենք չվաճառի, Շավարշ Քոչարյանն ասել է.«Ժամանակին ռուսական կողմն ասում էր, որ եթե ինքը դա չանի, այլ պետություն կանի։ Ժամանակին իմ կողմից գաղափար էի առաջ քաշել, քանի որ համանախագահող երեք պետություններն էլ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ են, իրենք ունեն ներուժ, որպեսզի փորձեն հասնել նրան, որ զենքի մատակարարման ընդհանուր էմբարգո դրվի այդպիսի երկրների վրա: Դա կլիներ հարցի լուծում և ոչ մի երկիր չէր կարող ասել,որ եթե ինքը չի մատակարարում, ուրիշից կառնեն», – նշել է փոխարտգործնախարարը։
Քոչարյանը նաև ընդգծել է, որ նմանատիպ որոշումների կայացումը թեև բարդ է, բայց անհնար չի լինի այն դեպքում, եթե համանախագահող պետությունները լինեն լիարժեք։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ ՌԴ-ն չի կարող ազդել Ուկրաինային զենք մատակարարելու ԱՄՆ որոշման վրա: «Դա ԱՄՆ ինքնիշխան իրավունքն է՝ ում զենք վաճառել կամ անվճար հանձնել, սակայն կան նաև ընդհանուր միջազգային կանոններ և մոտեցումներ: Զենքի մատակարարումները հակամարտության գոտի չեն նպաստում խաղաղության հաստատմանը, այլ միայն բարդացնում են վիճակը», -ասել է Պուտինը:

The countries of the OSCE Minsk Group could impose an embargo and prohibit the sale of weapons to a number of countries, Armenia's deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan told journalists on Wednesday, September 6, Aysor.am reports.
Kocharyan's comments came after Russian President Vladimir Putin said that the supply of arms to the Nagorno Karabakh conflict zone does not benefit the peace process, but only exacerbates the situation .
"At one point, the Russian side said that if it does not supply weapons to the conflict zone, other countries will," Kocharyan said.
"I suggested then that taking into account the fact that the OSCE MG co-chairing countries are permanent members of the UN Security Council and have the appropriate potential, they can try to achieve the application of arms embargo on such countries. This would yield a solution of the question."
The meeting of Armenian and Azerbaijani foreign ministers Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov on the sidelines of the UN General Assembly in New York has been coordinated with the mediators of the OSCE Minsk Group, Mammadyarov said on Wednesday.