8 Սեպտեմբեր 2017 - 11:53 AMT
Ռուսաստանում բավականին ցավագին են ընդունել Չինաստանում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակության այցերը ռազմարդյունաբերության ձեռնարկություններ, որոնց հետ նախատեսվում է փոխշահավետ գործակցություն հաստատել: Ըստ ռուս փորձագետների, Հայաստանը, սակայն, ոչ այնքան չինական զենք է ուզում գնել, որքան ՌԴ-ից գնվող զենքի գները «գցել»՝ մի փոքր ցուցադրական շանտաժի ենթարկելով Ռուսաստանին:
ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը Չինաստանում մասնավորապես այլցելել է China Poly Group Corporation խոշոր ձեռնարկություն, որը մասնագիտանում է նաև ռազմարդյունաբերության ոլորտում:Պատվիրակությունն այցելել է նաև բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմական արդյունաբերության «Նորինկո» ընկերություն:
Ըսռ ՌԴ Քաղաքական և ռազմական վերլուծության ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Խրամչիխինի, պաշտոնական Երևանի բոլոր այդ գործողությունների հիմնական նպատակն է մեղմորեն հիշեցնել Ռուսաստանին, որ նա արդիական զենքի աշխարհում միակ արտահանողը չէ, ուստի և Հայաստանի համար ռուսական զենքի գները կարելի է տեսականորեն նաև նվազեցնել և ավելի խոշոր տրամաչափի զենք վաճառել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ փորձագետի, Չինաստանի համար նման առաքումները կարող են հետաքրքիր լինել միայն գովազդի տեսակետից՝ ցույց տալ աշխարհին, որ նա ներխուժում է այն շուկաներ, որտեղ ավանդաբար տիրել է ՌԴ-ն:
Այլ կարծիքի է ՌԴ Ռազմավարությունների և տեխնոլոգիաների վերլուծության կենտրոնի փոխտնօրեն Կոնստանտին Մակիենկոն՝ նա կարծում է, որ զենքի արտահանման իմաստով հայերը Չինաստանին քիչ են հետաքրքրում ցածր վճարունակության և սահմանափակ ռեսուրսների պատճառով:
«Անշուշտ, Հայաստանն ինքնիշխան երկիր է, որն իրավունք ունի զենք գնել որտեղից ցանկանում է: Սակայն բանն այն է, որ չինացիները շատ պրագմատիկ մարդիկ են, նրանք բացառապես շատ շահավետ գործարքներ են կնքում զենքի վաճառքի ոլորտում: Դա կարող է լինել ինչպես ֆինանսական շահը, այնպես էլ ռեսուրսների առումով շահագրգռվածությունը: Հայաստանը չունի ոչ մեկը, ոչ մյուսը, այնպես որ շատ դժվար կլինի Չինաստանից արտոնություններ ստանալը»:
Պարբերականը գրում է, որ «Ռուսաստանը զերծ չի պահում Հայաստանին զենքի առաքումներից, ինչպես քանակի առումով, այնպես էլ զինատեսակների, մասնավորապես, նշելով, որ 2016-ին Երևանի զորահանդեսում «ցուցադրվեցին ամենաիսկական «Իսկանդեր-Է» համակարգերը»: Պարբերականը հիշեցնում է նաև Երևանին 200 մլն դոլարի վարկի և այդ գումարով ձեռք բերված զենքի ու զինատեսակների մասին՝ նշելով, որ ՀՀ են առաքվել «Սմերչ», «Սոլնցեպյոկ», «Իգլա-Ս» զենիթային համալիրներ, դիպուկահար հրացաններ, զրահամեքենանեն, կապի միջոցներ:
2015-ին Հայաստանն ու Ռուսաստանը կնքեցին վարկային պայմանագիր, որի համաձայն Մոսկվան $200 մլն վարկ է տրամադրել սպառազինության ձեռքբերման համար: Սեպտեմբերի 21-ին կայացած զորահանդեսի ժամանակ ՀՀ-ն ցուցադրել էր «Սմերչ» համակարգերը, ինչպես նաև «Բուկ» ՀՕՊ և «Իսկանդեր» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռները, որոնց մատակարարումը, սակայն, 2015-ին կնքված ռուս-հայկական $200 մլն վարկով նախատեսված չէր:

В России достаточно болезненно восприняли тот факт, что министр обороны Армении Виген Саркисян во время своего первого официального визита в Китай открыто намекнул на заинтересованность в закупках китайских вооружений.
По мнению российских экспертов, на самом деле Армении не столько нужно китайское оружие, сколько устроить небольшой показательный шантаж для России с целью сбить и без того невысокие цены.
Делегация во главе с министром обороны Армении Вигеном Саркисяном 4 сентября посетила в Пекине компанию China Poly Group Corporation – одну из крупнейших компаний Китая, специализирующихся в военной, энергетической и горнодобывающей отраслях, а также в сфере недвижимости и культуры.
Замдиректора Института политического и военного анализа Александр Храмчихин убежден, что основная цель всех заявлений официального Еревана — мягко напомнить России, что она не единственный в мире экспортер современного оружия, поэтому теоретически и цены для Армении можно бы немного снизить, и пушки поставлять калибром покрупнее, пишет РИА Новости.
Он отметил, что для самого Китая такие поставки могут быть интересны исключительно для рекламы — продемонстрировать всему миру, что он вторгается на те рынки, где до этого традиционно доминировала Россия.
Однако другой эксперт, заместитель директора Центра анализа стратегий и технологий Константин Макиенко придерживается иной точки зрения: он считает, что в плане оружейного экспорта армянские партнеры Китай мало интересуют из-за своей невысокой платежеспособности и ограниченности в ресурсах.
«Безусловно, Армения суверенная страна, имеющая право приобретать вооружения там, где посчитает нужным. Но дело в том, что китайцы очень прагматичные люди, умеющие считать деньги, поэтому они стараются заключать максимально выгодные оружейные сделки. Причем это может быть как быстрая финансовая выгода, так и заинтересованность в ресурсах. К примеру, Африка им интересна с точки зрения ресурсов. У Армении, по сути, нет ни того ни другого. Каких-либо льгот от Китая добиться будет очень сложно», — заявил Константин Макиенко.
Издание отмечает, что «Россия не обижает Армению ни количеством, ни номенклатурой поставляемых вооружений. В частности, в сентябре 2016 года на военном параде в Ереване были замечены самые настоящие оперативно-тактические ракетные комплексы (ОТРК) «Искандер-Э» с радиусом высокоточного поражения 280 километров ».
В 2015 году Москва предоставила Еревану экспортный кредит в размере 200 миллионов долларов на приобретение военной продукции. Предусмотрены поставки систем РСЗО «Смерч», тяжелых огнеметных систем ТОС-1А «Солнцепек», зенитных комплексов «Игла-С», управляемых ракет 9М113М, гранатометов РПГ-26, снайперских винтовок Драгунова, бронеавтомобилей и средств связи.