Բաքվի կենտրոնում փակվել է «26» – Twenty six, սրճարանը, որը գտնվում է «Սահիլ» զբոսայգու հարևանությամբ (նախկինում՝ «26 կոմիսարների զբոսայգի»)՝ հայերին համակրելու կասկածանքով:
Մինչ այդ սրճարան էր ժամանել Բաքվի գործադիրի ղեկավար Հաջիբալա Աբուտալիբովը, որը հայտարարել էր, թե Բաքվի կենտրոնում «26» անվանումով սրճարանի առկայությունն անընդունելի է, գրում է «Sputnik Ադրբեջանը»:
«Այստեղ ապրող հայերի հովանավորները թող հասկանան, որ քանի դեռ կա ադրբեջանցի ժողովուրդը, դաշնակներին համակրողները տեղ չունեն Ադրբեջանում»,-ասել է Աբուտալիբովը:
Նա նաև հայտնել է, որ օբյեկտը կփակվի, իսկ գույքը կառգրավվի: Ըստ նրա, օբյեկտը վարձակալությամբ հանձնած սեփականատերն ու հովանավորները ևս կենթարկվեն քրեական պատասխանատվության: Մեկնաբանելով սոցցանցերում Բաքվում «Բաքվի 26 կոմիսարներ» անվանումով փողոցի առկայությունը՝ Աբուտալիբովը հայտնել է, որ այն արդեն անվանափոխվել է:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանով բացվել էր նախկին «26 կոմիսարների զբոսայգում» գտնվող Բաքվի կոմիսարների գերեզմանը՝ արատշիրիմման արդյունքում հայտնաբերվել էր Ստեփան Շահումյանի, Թադևոս Ամիրովի և Բաղդասար Ավագյանի աճյունը:

9 Сентябрь 2017 - 08:31 AMT
В центре Баку закрыли кафе «26» – Twenty six, располагавшееся рядом с парком «Сахиль» (бывший парк «26 бакинских комиссаров»), из-за подозрений в оказывании покровительства армянам.
Для этого на территорию даже прибыл глава исполнительной власти Баку Гаджибала Абуталыбов, который заявил, что открытие в центре Баку кафе с названием «26» неприемлемо, пишет Sputnik Азербайджан.
«Пусть живущие здесь покровители армян поймут, что до тех пор, пока есть азербайджанский народ, сочувствующим дашнакам места в Азербайджане нет», — сказал Абуталыбов.
Он также сообщил, что данный объект будет закрыт полностью, а имущество – конфисковано. По его словам, арендодатель и покровители объекта также будут привлечены к уголовной ответственности в соответствии с законом.
Комментируя распространенную в соцсетях информацию о наличии на территории Сабунчинского района улицы «26 бакинских комиссаров» глава ИВ сообщил, что упомянутая улица уже переименована.
Ранее по указанию президента Азербайджана Ильхама Алиева могила бакинских комиссаров, расположенная в бывшем парке имени 26-и бакинских комиссаров, была вскрыта, и в ней не были обнаружены останки Степана Шаумяна, Татаевоса Амирова и Багдасара Авакяна.