Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ներումը ստացած ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինը, որին Բաքվում 3 տարվա ազատազրկման էին դատապարտել, ազատ է արձակվել կալանքից: Սակայան նա հազիվ թե արտահանձնվի Ադրբեջանից սեպտեմբերի 12-ին: Այդ մասին հայտարարել է բլոգերի փաստաբան Էդուարդ Չերնինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլահմ Ալիևը ներում է շնորհել Բաքվում 3 տարվա ազատազրկման դատապարտված ռուսաստանցի բլոգեր, ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին: Այդ մասին հայտնել է Ալիևի մամուլի ծառայությունը:Ալիևը ստորագրել է համապատասխան հրամանագիրը, որն ուժի մեջ է մտել ստորագրման պահից:
«Դեռ ոչ մի նոր բան չկա: Լապշինն ազատ է արձակվել: Սակայն նա դժվար թե սեպտեմբերի 12-ին արտահանձնվի Ադրբեջանից»,-ասել է Չերնինը: Այն հարցին, թե ինչն է խոչընդոտում Լապշինի արտահանձնմանը, փաստաբանը պատասխանել է, որ «ոչինչ չի կարող ասել այդ մասին»: «80 տոկոսով Լապշինն այսօր չի արտահանձնվի: Ճաշից հետո պարզ կդառնա»,-ասել է փաստաբանը:

Помилованный президентом Азербайджана блогер Александр Лапшин, гражданин России и Израиля, освобожден из-под ареста, но вряд ли будет депортирован из Азербайджана 12 сентября. Об этом заявил адвокат блогера Эдуард Чернин, передает РИА Новости.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 11 сентября подписал распоряжение о помиловании российско-израильского блогера Александра Лапшина. В распоряжении говорится: «Руководствуясь 22 пунктом 109 статьи Конституции Азербайджанской Республики, принимаю решение: освободить от отбывания наказания гражданина Израиля Лапшина Александра Валерьевича (1976 г.р.), приговоренного к лишению свободы решением Бакинского суда по тяжким преступлениям от 20 июля 2017 года. Распоряжение вступает в силу со дня подписания».
«Пока ничего нового. Лапшин освобожден. Но он вряд ли будет депортирован из Азербайджана 12 сентября», — заявил Чернин.
На вопрос, какие именно препятствия лежат на пути депортации Лапшина, адвокат заявил, что «ничего не может сказать по данному поводу».
«На 80% Лапшин сегодня не будет депортирован из Азербайджана. После обеда будет ясно», — сказал адвокат.