Կոլումբիայում Ռուսաստանի դեսպանատունը հաստատել է Արսեն Ոսկանյանի մահվան մասին տեղեկությունները, որն անհետացել էր 2016-ի նոյեմբերին:
Արսեն Ոսկանյանը ՌԴ և ՀՀ քաղաքացի էր:
«Գոյություն ունեն կատարվածի տարբեր վարկածներ: Մեկ բան ակնհայտ է՝ պարոն Արսեն Ոսկանյանը զոհվել է: Ենթադրվում է, որ դա տեղի է ունեցել գերությունից փախուստի փորձի ժամանակ»,- ասվում է ՌԴ դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:
Արսեն Ոսկանյանի ընտանիքը ժխտում էր Կոլումբիայում նրա մահվան մասին լուրը, որի մասին սեպտեմբերի 2-ին հայտնել էր Reuters գործակալությունը: Ասվում էր, որ 2016-ի նոյեմբերին նրան գերեվարել էին կոլումբիական Ազգային ազատ Կոլումբիայում ՀՀ քաղաքացին փախել է գերությունից՝ խլելով զենքն ապստամբներից:
ՀՀ և ՌԴ քաղաքացի Արսեն Ոսկանյանը Կոլումբիա է մեկնել 2016-ի սկզբին, իսկ նոյեմբերին գերեվարվել է Ազգային ազատագրման բանակի գրոհայինների կողմից: 2017-ի հունվարին կոլումբիական Tiempo-ն հայտնեց, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ ՌԴ քաղաքացին ազատվել է գերությունից: Սակայն ապրիլի 24-ին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ քաղաքացի Արսեն Ոսկանյանը, որը գերեվարվել էր Կոլումբիայում Ազգային ազատագրման բանակի ապստամբ խմբավորման կողմից, խլել է զենքն իրեն հսկող զինյալներից, վիրավորել 5 անձի և փախել:Արսեն Ոսկանյանը Կոլումբիայում նա զբաղվում էր թունավոր գորտերի որսով՝ միջազգային շուկայում վաճառելու նպատակով:

Посольство России в Колумбии подтвердило информацию о смерти гражданина Армении и РФ Арсена Восканяна, который пропал в ноябре 2016 года. Об этом сообщила 12 сентября российская дипмиссия на своей странице в социальной сети Facebook.
Ведомство предполагает, что он погиб при попытке бежать из плена.
В начале сентября СМИ распространили информацию о том, что Арсен Восканян был убит в Колумбии в апреле 2017 года. Об этом заявил командир группировки «Армия национального освобождения» Йерсон. По его словам, Восканян был застрелен, когда схватил гранату, пытаясь бежать.
«По поводу того, что случилось в тот трагический день (речь идет об апреле 2017 года – ред.), существуют разные версии. Очевидно одно: господин Арсен Восканян погиб. Предположительно, при попытке бежать из плена», – говорится в сообщении посольства РФ.
Ранее родной брат Арсена Восканяна — Армен Восканян опроверг распространенное ранее сообщение о его гибели. По словам Армена Восканяна, это устаревшая информация, которую СМИ периодически публикуют в поисках сенсации.
Колумбийская левая партизанская группировка «Армия национального освобождения» захватила Восканяна в ноябре 2016 года. Группировка утверждала, что он собирал находящихся под угрозой исчезновения ядовитых лягушек в джунглях на северо-западе страны, в департаменте Чоко, и обвиняла его в том, что он хочет контрабандой вывезти образцы дикой природы за границу.