Իսրայելի քաղաքացիների մեծ մասը կողմ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Այդ մասին հայտարարել է «Հայաստան-Իսրայել» հասարակական համաժողովի համանախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Երբ Իսրայելը լավ հարաբերություններ ուներ Թուրքիայի հետ, խորհրդարանականներն ասում էին, թե ինչու եք ուզում փչացնել դրանք՝ առաջ քաշելով Հայոց ցեղասպանության հարցը: Երբ Անկարայի հետ հարաբերությունները վատթարացան, ինձ ասացին, որ դեռ ժամանակը չէ, քանի որ հիմա վերականգնում են վատթարացած հարաբերությունները»,-ասել է Ցինկերը, հայտնում է Sputnik-Արմենիան:
Նա խոստովանել է, որ «նյարդայնանում է», երբ պատմական ճշմարտությունը փորձում են խառնել քաղաքականությանը: Ցինկերը հայտնել է, որ Քնեսեթի մշակույթի հանձնաժողովն արդեն հաստատել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նախագիծը: Այնուհետև հարցը կքննարկվի Քնեսթեի ընդլայնված նիստում:
Հուլիսի 27-ին Իսրայելի ընդդիմադիր «Եշ Աթիդ» կուսակցության նախագահ Յաիր Լապիդըհայտարարել է, որ անհրաժեշտ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանության փաստը ի պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Իսրայելի հանդեպ վարած քաղաքականության:

The majority of Israeli citizens are in favor of recognizing the Armenian Genocide, former Knesset lawmaker, co-chairman of the Armenia-Israel public forum Alexander Tzinker told reporters on Friday, September 15, Sputnik Armenia reports.
"When we had good relations with Turkey, the MPs said 'why spoil them by promoting the recognition of the Armenian Genocide in the Knesset?'. When relations with Ankara deteriorated, I was told that it was not the right time, since 'we are repairing the spoiled relations'," Tzinker said.
He admitted that he was "annoyed" by attempts to mix the historical truth with politics.
Also, Tzinker said that the Armenian Genocide recognition bill has already been approved by the Knesset Cultural Commission. The question will then be considered at the plenary session.
A delegation of Israeli lawmakers headed by vice speaker of Knesset Tali Ploskov visited the Armenian Genocide memorial in Yerevan on Tuesday.