Սոչիում սեպտեմբերի 8-14-ն անցած «Նոր ալիք 2017-ի» երգի մրցույթի հաղթող Էռնա Միրը (Միրզոյան) խոշոր դրամական գումար կստանա: Մրցանակային ֆոնդը, որը 6 մլն ռուբլի էր, կկիսեն առաջին հորիզոնականը զբաղեցրած 3 երգիչները՝ Էռնա Միրը Հայաստանից, Սարդոր Միլանոն Ուզբեկստանից և DoReDos խումբը Մոլդովայից: Այդ մասին մրցույթի փակման արարողության ժամանակ հայտարարել են կազմակերպիչները:
Առաջին հորիզոնականը զբաղեցրած մասնակիցներից յուրաքանչյուրը կստանա 2 մլն ռուբլի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մրցութային օրերի արդյունքում 3 մասնակիցները հավաքել էին 362-ական միավոր: Երկրորդ տեղում նույնպես ՀՀ ներկայացուցիչն է՝ Սյուզաննա Մելքոնյանը, իսկ 3-րդ հորիզոնականում է Վիետնամը ներկայացնող Լիլուն:
Մրցութային առաջին օրը Էռնան կատարել է Բրունո Մարսի 24K Magic ստեղծագործությունը։ Երկրորդ օրը Հայաստանը ներկայացնող երգչուհին հանդես է եկել Անատոլի Դնեպրովի «Արմենիա մոյա» երգով՝ նոր գործիքավորմամբ։ Երրորդ օրը երգչուհին կատարել է Voice of Artsakh խմբի երաժիշտ Արտյոմ Վալտերի հեղինակած երգը:
«Նոր ալիքն» ամենամյա միջազգային մրցույթ է։ Առաջին մրցույթը տեղի է ունեցել 2002 թվականին Յուրմալայում (Լատվիա)։ Մրցույթի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Իգոր Կրուտոյին և Ռայմոնդ Պաուլին։ 2008 թվականից սկսած ամեն տարի անցկացվում է նաև «Մանկական նոր ալիք», որի առաջին մրցույթը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 28-ին և 29-ին՝ Մոսկվայում։
Ընթերցեք նաև. «Նոր ալիք». ՀՀ-ն ներկայացնող Էռնա Միրը կիսել է 1-ին հորիզոնականը ևս երկու մասնակցի հետ (վիդեո)

15 Сентябрь 2017 - 09:59 AMT
Сразу три начинающих артиста стали победителями Международного конкурса молодых исполнителей «Новая волна», который проходил в Сочи с 8 по 14 сентября, разделят между собой призовой фонд — 6 миллионов рублей. Об этом сообщили организаторы на церемонии закрытия конкурса.
Эрна Мир (Мирзоян) из Армении, группа DoReDos из Молдовы и Сардор Милано из Узбекистана разделят между собой призовой фонд конкурса в 6 миллионов рублей. Каждому победителю достанется по 2 млн рублей, пишет РИА Новости.
По итогам конкурсных дней, участники набрали одинаковое количество баллов — 362. Второе место конкурса завоевала Сюзанна Мелконян из Армении, на третьем оказалась представительница Вьетнама певица Лилу.
Международный конкурс молодых исполнителей «Новая волна» проходил в Сочи с 8 по 14 сентября. Ранее фестиваль проводился в Юрмале. С 2015 года он получил постоянную прописку в Сочи. В этом году на конкурс было подано 12 тысяч заявок, из которых в финал попали 14 участников из девяти стран.