18 Սեպտեմբեր 2017 - 13:20 AMT
Ուկրաինայի արևելքում, Դոնբասում տեղակայվելիք խաղաղապահների թվում չպետք է լինեն Հայաստանի, ՌԴ և Ղազախստանի ներկայացուցիչներ: Այդպիսի կարծիք է հայտնել Ուկրաինայի Ներքին տեղահանված անձանց և Կիևին չենթարկվող տարածքների փոխնախարար Գեորգի Տուկը:
Նա կարծում է, որ առաքելությանը պետք է մասնակցեն միայն չեզոք երկրների ներկայացուցիչներ և «և ոչ մի դեպքում չլինեն ՌԴ», ինչպես նաև Հայաստանի և Ղազախստանի ներկայացուցիչներ»: Ըստ փոխնախարարի, Ուկրաինայում խաղաղապահների քանակի ապահովման առումով խնդիրներ չեն լինի, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Վերջին շրջանում այս առումով շատ ակտիվ է, օրինակ, Բանգլադեշը»,-հավելել է նա:
Տուկը հայտարարել է, որ խաղաղապահ առաքելության թվաքանակը Դոնբասում պետք է լինի 40-60 հազարից ոչ ավելի:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 5-ին հայտարարեց, որ ՌԴ-ն ՄԱԿ ԱԽ նիստում բանաձև կներկայացնի Դոնբասի շփման գծում միջազգային խաղաղապահներ տեղակայելու նախաձեռնությամբ՝ ԵԱՀԿ աշխատակիցներին պաշտպանելու նպատակով: Նա նշել է, որ ՄԱԿ ուժերի գործուղումը հնարավոր կլինի միայն սպառազինությունները հետ քաշելուց հետո և ինքնահռչակ Դոնբասի ու Լուգանսկի հանրապետությունների ներկայացուցիչների հետ համաձայնեցման դեպքում:

В числе миротворцев в Донбассе на востоке Украины не должны быть представители Армении, России и Казахстана. Такое мнение высказал заместитель министра по вопросам неподконтрольных Киеву территорий и внутренне перемещенных лиц Украины Георгий Тука.
Он считает, что в миссии должны быть представители только нейтральных стран и «никоим образом там не должны присутствовать представители России», а также Армении и Казахстана. По мнению замминистра, проблем с недостатком желающих отправить миротворцев на Украину не будет, пишет ТАСС.
«В последнее время очень активную деятельность в этом направлении осуществляют представители такой страны, как Бангладеш», – добавил он.
Тука заявил также, численность миротворческой миссии в Донбассе должна достигать от 40 до 60 тыс человек.
Президент РФ Владимир Путин 5 сентября сообщил, что Россия внесет в Совет Безопасности ООН резолюцию о размещении международных миротворцев на линии соприкосновения в Донбассе для защиты сотрудников ОБСЕ. При этом он подчеркнул, что отправка сил ООН возможна только после отвода сторонами вооружений и при согласовании этого вопроса с представителями провозглашенных Донецкой и Луганской народных республик.