2017-ի օգոստոսի ավարտին Ուկրաինայի Զապարոժեյի շրջանում հայտնաբերվել է Մեծ Հայրենական պատերազմի մասնակից հայ զինվորի աճյունը:
«Դավիթ Պողոսի Տեր-Պողոսյանը, 1904թ. ծնված, ծնունդով Լենինականից էր (Գյումրի): Գրանցված է եղել 37-րդ փողոցի, թիվ 11 տանը: Սակայն զորակոչվել է Երևանի Ստալինյան զինկոմիսարիատից: Ըստ հայտնաբերված փաստաթղթերի, նրա կինը՝ Սոնյա Մամիկոնի Ոսկանյանը ծնունդով Երևանից էր»,-ասել է Կերչ քաղաքի որոնողական ջոկատի ղեկավար Նատալյա Ձյուբան, որին օգնության խնդրանքով դիմել էին Զապորոժյեի որոնողները, գրում է Rusarminfo-ն:
Նա նաև հայտնել է, որ որոնողական խումբը հուսով է, որ կգտնի հայ զինվորի հարազատներին: «Դեռ սպասում ենք և հուսով ենք, որ Տեր-Պողոսյանի հարազատները կգտնվեն, իսկ եթե չկարողանանք գտնել, ապա Զապորոժյեի շրջանի վարչակազմը ինքը կնշանակի հուղարկավորության ամսաթիվը և կանցկացնի առանց հարազատների ներկայության»,-ասել է Ձյուբան:
Մայիսին հայտնի դարձավ, որ մարտի 23-ից ապրիլի 5-ը ՉեչնիայիՆաուրի շրջանում «Թերեկ 2016» որոնողական աշխատանքների շրջանակում հայտնաբերվել են 70 խորհրդային զինվորի և սպայի մասունքներ, որոնք 1942-ին մասնակցել են մարտական գործողություններին Չեչնիայի տարածքում: Հայտնաբերված մասունքների թվում են Հայկական ԽՍՀ-ից և խորհրդային այլ հանրապետություններից զորակոչված 15 հայ զինծառայողի մասունքները:

В конце августа 2017 года в ходе поисковых работ в Запорожской области Украины были обнаружены останки армянского солдата-участника Великой Отечественной войны.
«Тер-Погосян Давид Погосович, 1904 года рождения. Он был уроженцем города Ленинакан (ныне Гюмри). Был прописан по адресу 37-ая улица, дом 11. Но был призван Сталинским РВК города из Ереван. Согласно найденным документам, его жена Соня Мамиконовна Восканян была родом из Еревана», — сообщила руководитель поискового отряда из города Керчь Наталья Дзюба, к которой за помощью обратились представители поисковой группы в Запорожской области, передает Rusarminfo.
Она также сообщила, что поисковая группа очень надеется найти родственников армянского солдата.
«Пока будем ждать и надеяться, что найдутся родственники Давида Тер-Погосяна. А если не сможем найти, то администрация Запорожской области сама назначит дату захоронения и проведут его без его родственников», — сообщила Дзюба.
С 23 марта по 5 апреля в Наурском районе Чеченской Республики прошла Межрегиональная вахта памяти «Терек -2016», в рамках которой были проведены поисковые работы и найдены останки 70-ти советских солдат и офицеров, которые принимали участие в боевых действиях 1942 года на территории Наурского, Надтеречного и Шелковского районов. Среди найденных останков оказались также останки 15 военнослужащих-армян, призванных на фронт из Армянской ССР и из других республик Советского Союза.