2007-2017 թթ. Հայաստանից ավելի քան 42.000 քաղաքացի է տեղափոխվել Ռուսաստան հայրենակիցների վերաբնակեցման ծրագրով:
Ըստ նախարարության տվյալների՝ վերջին 10 տարվա ընթացքում Ռուսաստան է տեղափոխվել 584,9 հազար մարդ, որից 7,2%-ը Հայաստանի քաղաքացիներ են: ՀՀ քաղաքացիները ծրագրի ամենաակտիվ մասնակիցներն են Ուկրաինայի (38,8%), Ղազախստանի (20,6%), Ուզբեկստանի (12,1%), Մոլդովայի (8,5%) հետ մեկտեղ:
Կամավոր վերաբնակեցումն իրականացվում է 2007-ից գործող պետական ծրագրի շրջանակում, որով վերաբնակներին աջակցություն է ցուցաբերվում:
ՌԴ Հայրենակիցների վերաբնակեցման մասին պետական ծրագրով միայն 2017-ի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանի Դաշնություն է տեղափոխվել 41.000 մարդ, մինչդեռ 2016-ի նույն ժամանակահատվածում վերադարձել էր 88.000 մարդ: Այդ մասին ասված է ՌԴ ՆԳՆ մամուլի հաղորդագրությունում:

20 Сентябрь 2017 - 13:42 AMT
В период с 2007 по 2016 год в Россию в рамках государственной программы переселились 584.9 тысячи соотечественников, большинство из которых ранее жили на Украине, в Армении, Казахстане, Узбекистане, Молдавии, Таджикистане и Киргизии.
Из них более 42000 или 7.2% – граждане Армении, передает RT.
Добровольное переселение осуществлялось в рамках реализуемой с 2007 года государственной программы по оказанию содействия в этом.
Так, за указанный период в Россию, кроме граждан Армении, чаще всего возвращались соотечественники, проживающие ранее на Украине (38,8%), в Казахстане (20,6%), Узбекистане (12,1%), Молдавии (8,5%), Таджикистане (5,8%) и Киргизии (2,9%).