Սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանը նշում է Անկախության 26-րդ տարեդարձը: 1991-ի սեպտեմբերի 21-ը դարձավ Հայաստանի Երրորդ հանրապետության ծննդյան օրը: Հայ ժողովուրդը կրկին իրավունք ստացավ ինքնուրույն կառուցելու իր ապագան, լինել իր հողի տերը, վերագտավ վերջին դարերի ընթացքում կորսված պետականությունը, որը մի քանի տարով ձեռք բերեց 1918-ին:
Անկախության տոնի կապակցությամբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինի հետ և Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության ուղեկցությամբ այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցել իրենց կյանքը Հայրենիքի անկախության համար զոհաբերած հայորդիների հիշատակին:

21 сентября 1991 года является днем рождения Третьей Республики Армения. 26 лет назад, армянский народ вновь получил право самостоятельно строить свое будущее, быть хозяином себе и своей земле.
По случаю 26-ой годовщины Независимости Республики Армения президент Серж Саргсян вместе с президентом Арцаха Бако Саакяном, католикосом всех армян Гарегином Вторым, католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым и в сопровождении высшего руководства республики 21 сентября посетил воинский пантеон «Ераблур» – воздал дань уважения памяти армянских сынов, пожертвовавших своей жизнью во имя Независимости отечества.