Ադրբեջանցի պատգամավոր Ռաֆայել Ջաբրայիլովը հունից դուրս է եկել, տեսնելով Բաքվում «Եվրանեսթի» նիստին գտնվող ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Աշոտյանի ու Մանե Թանդիլյանի սեպտեմբերի 21-ին՝ ՀՀ անկախության օրը, գինու գավաթները ձեռքերին արված լուսանկարը։
Պետաիրավական քաղաքականության կոմիտեի անդամ Ջաբրայիլովը հայտարարել է, որ նրանք հատուկ են նկարահանվում Բաքվում գավաթներով՝ սեփական վարկանիշը բարձրացնելու համար։
«Ես կարծում եմ, որ նրանք այդ լուսանկարներով սադրում են ադրբեջանցիներին, որ մեկնումեկը չդիմանա ու հարձակվի նրանց վրա։ Իհարկե, Հայաստանի ներկայացուցիչները դրանից հետո միանգամից իրենց զոհ կներկայացնեն․․․ այդ լուսանկարները նրանք հյուրանոցի համարում են արել։ Եթե ռեստորանում այսպես անարժան իրենց պահեին, որևէ ադրբեջանցի օղու շիշը գլուխներով կջարդեր։ ՃԻշտն ասած, դա հոգուս մյուռոն կլիներ», – ասել է նա, միանգամից նշելով, որ, ամեն դեպքում բռնությունը «ճիշտ մեթոդ» չէ։
Աշոտյանն ու Թանդիլյանը Բաքվում մասնակցում են «Եվրանեսթի» սոցիալական, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված համաժողովին։ Համաժողովը նվիրված է Արևելյան գործընկերության երկրներում կանանց առողջության և գենդերային հավասարության բարելավման խնդիրներում խորհրդարանական ներգրավվածության հարցերին։

23 Сентябрь 2017 - 06:50 AMT
Член комитета Милли Меджлиса Азербайджана по правовой политике и государственному строительству, депутат Рафаель Джабраилов вышел из себя из-за того, что армянские депутаты Армен Ашотян и Мане Тандилян, находящиеся в Баку в рамках «Евронест», в День независимости Армении, 21 сентября, сфотографировались с наполненными бокалами в руках.
Азербайджанский депутат заявил, что армяне сделали это намеренно, пишет Haqqin.az со ссылкой на Qafqazinfo.
«Армянские депутаты пытаются таким образом разозлить азербайджанское общество и заработать себе дивиденды в среде своих избирателей. Мне кажется, такими фотографиями они нарочито провоцируют азербайджанцев, чтобы кто-то не выдержал и набросился бы на армян с кулаками. Разумеется, представители Армении сразу же растрезвонят об этом на весь мир и привычно выставят себя жертвами.
Фото с бокалами в руках армянские депутаты сделали в своем номере в отеле. Если бы они сидели в ресторане и там вели себя неподобающе, то какой-нибудь азербайджанец непременно бы разбил бутылку со спиртным об их головы. Честно говоря, если бы такое случилось, для меня бы это стало просто как маслом по сердцу. Хотя, рассуждая хладнокровно, я и понимаю, что это – не метод», – признал депутат.
Председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Армен Ашотян и депутат парламента Мане Тандилян отправились в Баку. Делегация примет участие в форуме, организуемом комиссией по социальным, образовательным, культурным вопросам ПА «Евронест». Мероприятие посвящено вопросам здоровья женщин и стимулирования гендерного равенства.