ՌԴ կրթության նախարար Օլգա Վասիլևան հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է ավելացնել ռուսական բուհերում ՏՏ մասնագիտությունների գծով հայ ուսանողների թիվը:
«Հայաստանը շատ է հետաքրքրված ինժեներային և ՏՏ ոլորտում կադրերի նախապատրաստմամբ: Մենք պատրաստ ենք ընդլայնել համագործակցությունն այդ ուղղությաբ: Մենք անում ենք հնարավորը ընդլայնելու համար այդ մասնգիտությունների գծով Հայաստանի ուսանողների քանակը ռուսաստանյան բուհերում հաջորդ ուսումնական տարում»,-ասել է ՌԴ նախարարը Երևանում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Նա նշել է, որ ՌԴ բուհերից շատերն արդեն իսկ սերտ կապեր ունեն հայ գործընկերների հետ հենց վերոնշյալ ուղղություններով:
«Հայաստանում ՌԴ բուհերի մի քանի բաժանմունք է գործում, այդ թվում Լոմոնոսովի անվան ՄՊՀ ինչպես նաև Պլեախնովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի բաժանմունքները, որտեղ ուսանողների ընդհանուր թիվը մոտ 3500 է: Սա շատ կարևոր թիվ է, որը պետք է ավելանա»,-ասել է ռուս նախարարը:

25 Сентябрь 2017 - 08:46 AMT
Глава Минобрнауки Ольга Васильева заявила о необходимости увеличения числа армянских студентов в российских вузах по IT-специальностям.
«Армению очень интересует подготовка инженерных кадров и ребят, которые будут работать в области информационных технологий. Мы готовы расширять это направление нашего взаимодействия. И мы делаем все возможное, чтобы расширить количество поступающих студентов [из Армении] именно на эти специальности в следующем учебном году», – сказала глава Минобрнауки на пресс-конференции в министерстве образования и науки Республики Армения, пишет ТАСС.
Она отметила, что многие российские вузы уже имеют тесные связи с армянскими коллегами, в частности РУДН И МИФИ, по направлению подготовки этих специальностей.
«На территориии Армении действует несколько филиалов российских вузов. Среди них филиал МГУ имени Ломоносова и Российский экономический университет имени Плеханова, общее количество студентов, обучающихся в филиалах российских вузов, превышает 3.5 тыс человек. Это очень важная цифра, которая должна увеличиваться», – сказала министр.