«Եվրամիության լավագույն երիտասարդ գիտնական» (European Union Contest for Young Scientists) 29-րդ մրցույթի գլխավոր հաղթող է դարձել 18-ամյա հայազգի ուսանողուհի Կարինա Մովսեսյանը Չեխիայից:
Նախկինում նա արդեն 3 հեղինակավոր մրցանակ է ստացել Լոս Անջելեսում ԴՆԹ մուտացիաների և RAD51 պրոտեինի վերաբերյալ իր աշխատանքի համար, որը պետք է նպաստի քաղցկեղային բջիջների բուժմանը: Կարինա Մովսեսյանը մի մեխանիզմ է հայտնաբերել, որը կարող է կանխել քաղցկեղային ուռուցքի զարգացումը, գրում է «Պրահայի էքսպրեսը»:
2017-ին մրցույթն անցնում էր Տալլինում, որին մասնակցել է ԵՄ 120 երիտասարդ գիտնական:
Հաղթողները ստանում են 3.500-7000 եվրո և կարող են որպես հայցորդ ներկայանալ միջազգային հետազոտական կազմակերպություններում, ինչպիսիք են Միջազգային տնտեսական գործակալությունը և Միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կազմակերպությունը:

Главным победителем 29 конкурса «Лучший молодой ученый Евросоюза» (European Union Contest for Young Scientists) стала 18-летняя чешская студентка армянского происхождения Карина Мовсесян из Карловых Вар.
Ранее она получила три премии на международном конкурсе в Лос-Анджелесе за свою работу о мутациях ДНК и протеине RAD51, которая должна помочь в лечении раковых опухолей. Карина Мовсесян обнаружила механизм, который может предотвратить развитие раковой опухоли, пишет «Пражский экспресс».
В этом году конкурс проходил в Таллине, в нем участвовали 120 молодых ученых из ЕС и не только.
Победители получают от 3.500 до 7 тыс евро и возможность стажировки в международных исследовательских организациях, таких как Международное экономическое агентство и Европейская организация по ядерным исследованиям.
В другой категории Swiss international talent forum победил 18-летний чешский студент Александр Янков.