27 Սեպտեմբեր 2017 - 13:59 AMT
Ղազախստանում պահանջում են քանդել 1933-37թթ. երկիրը ղեկավարած Լևոն Միրզոյանի պատվին կանգնեցված հուշասյունը
Ղազախական Ակտոբեի բնակիչները պահանջել են տեղական իշխանություններից քանդել բոլշևիկ Լևոն Միրզոյանի պատվին կանգնեցված հուշասյունը: Նախաձեռնող խմբի անդամներից մեկը՝ Բախիժան Կումանովը, ասել է, թե նախկինում Լևոն Միրզոյանին լավն էին համարում, սակայն ղազախների կարծիքը փոխվել է Միրզոյանի մասին ՌԴ Պետարխիվի հրապարակումից հետո, գրում է Rusarminfo-ն:
«3 տարի առաջ ՌԴ պետական արխիվը հրապարակել է Միրզոյանի 1937թ. դեկտեմբերի 1-ի ստորագրած ծածկագիրը Ստալինին, որտեղ Միրզոյանը խնդրում է ավելացնել գնդակահարության ենթակա անձանց ցուցակները: Այդ օրվանից ի վեր բազմիցս է բարձրացվել նրա անունը կրող փողոցի անվանափոխման և դասագրքերից նրա մասին տեղեկությունների վերացման հարցը»,-ասել է նա տեղական «Կանալ 31» ալիքին:
Ակտոբեի հայ համայնքի ներկայացուցիչներն իրենց հերթին դեմ են հուշարձանի քանդմանը և պնդում են, որ Ղազախստանը պետք է երախտապարտ լինի Միրզոյանին: «Վերոնշյալ փաստաթուղթը ոչ ոք չի տեսել, ոչ մի տեղ այն չի հրապարակվել: Հրապարակեք՝ հետո դատենք այդ մասին»,-ասել է Ակտոբեի հայ համայնքի ղեկավար Հարություն Մելիքյանը:
2017-ի օգոստոսի 22-ին Ակտոբեի իշխանությունները հավանություն տվեցին Միրզոյանի անվան փողոցի վերանվանմանը, սակայն փողոցը դեռ նրա անունն է կրում:
2001-ին Ղազախստանի նախագահի արխիվը թողարկել է «Լևոն Միրզոյանը Ղազախստանում: Փաստաթղթերի և նյութերի հավաքածու» գիրքը, որտեղ ասվում է, որ Միրզոյանը նպաստել է Ղազախստանի գյուղատնտեսության վերելքին խորը ճգնաժամից, մշակույթի և գյուղատնտեսության զարգացմանը, ազգային կադրերի ձևավորմանը: Սկզբնական շրջանում փորձել է զսպել բռնադատումների ալիքը, սակայն, հետագայում, հասկանալով, որ ինքը ևս պոտենցիալ զոհ է, ակտիվ մասնակցություն է ունեցել»:
Լևոն Եսայիի Միրզոյանը խորհրդային պետական և կուսակցական գործիչ է։
Ծնվել է Լեռնային Ղարաբաղում գյուղացու ընտանիքում, 1917 ընդունվել է բոլշևիկյան կուսակցություն: 1919 թվականից անցել է ակտիվ կուսակցական աշխատանքի։ 1933-1937թթ. եղել է Ղազախստանի կոմկուսի առաջին քարտուղար, ԽՍՀՄ կենտգործկոմի անդամ։ Պարգևատրվել է Լենինի շքանշանով։
1938 թվականին Միրզոյանը նամակ է ուղարկում Ստալինին և Մոլոտովին, որով բողոքում է կորեացիներին 1936 թվականին Պրիմորիեյից Ղազախստան տեղափոխելու դեմ, քանի որ հյուսիսային շրջաններում նրանք չէին կարող զբաղվել բրնձի մշակումով։ Միրզոյանը նաև Ստալինին իր բացասական վերաբերմունքն էր հայտնել ԷնԿաՎեԴե-ի (НКВД) գործելակերպի վերաբերյալ։ 1938 թվականին Միրզոյանին ձերբակալում են, բանտարկում Լեֆորտովո բանտում։ Գնդակահարում են 1939 թվականի փետրվարի 26-ին։ Արդարացվել է 1958 թվականին։

27 Сентябрь 2017 - 13:53 AMT
Жители казахстанского Актобе потребовали от местных властей снести стелу в честь большевика Левона Мирзояна.
Один из членов инициативной группы по сносу памятника Бахытжан Курманов объяснил, что раньше Мирзояна считали «хорошим», но мнение казахстанцев о нем изменилось после публикации Государственным архивом России документа о Мирзояне.
«Три года назад российский государственный архив обнародовал подписанную Мирзояном шифротелеграмму Сталину от 1 декабря 1937 года. В ней Мирзоян просил увеличить лимиты на репрессии в отношении 1600 человек «активного повстанческого, диверсионного и шпионского элемента». С тех пор по всей республике не раз поднимался вопрос о том, чтобы переименовать улицы, названные в честь него, и удалить информацию о Мирзояне из учебников», — сказал он местному телеканалу «Канал 31», пишет Rusarminfo.
Представители армянской общины Актобе, в свою очередь, против сноса памятника и утверждают, что Казахстан должен быть благодарен Мирзояну.
«Я этот расстрельный документ нигде не видел. Он нигде не опубликован. Ну опубликуйте, тогда мы посмотрим, будем судить об этом», — сказал председатель Совета старейшин Армянского этнокультурного центра Актобе Арутюн Меликян.
Ранее, 22 августа 2017 года муниципальные власти Актобе рассмотрели и одобрили вопрос о переименовании улицы Мирзояна в честь Алихана Бокейханова, но улица пока носит прежнее название.
Советский государственный и партийный деятель Левон Мирзоян родился в 1987 году в Шушинском уезде Елизаветпольской губернии в армянской семье крестьян. С 1919 года был на партийной работе в Коммунистической партии. С 1933 по 1937 год занимал руководящие должности в Казахстанской ССР.
В 2001 году архивом президента Казахстана была выпущена книга «Левон Мирзоян в Казахстане. Сборник документов и материалов (1933—1938 гг.), в которой отмечается, что «Мирзоян в 1933—1938 гг. способствовал выходу сельского хозяйства Казахстана из глубокого кризиса, содействовал развитию промышленности и культуры в республике, формированию национальных кадров и первоначально пытался сдержать размах репрессий, но в дальнейшем, поняв, что и сам является потенциальной жертвой, принял в них активное участие».