Ջավախքի Գումբուրդո գյուղի բնակիչները սեպտեմբերի 30-ին ցանկացել են խաչքար տեղադրել տեղի 10-րդ դարի եկեղեցու բակում՝ նախնիների գերեզմանների վրա, սակայն ոստիկանները թույլ չեն տվել մտնել եկեղեցու բակ: Նրանք հայտարարել են, թե այդպիսի հրաման ունեն:
Բնակիչները մտադիր չեն ցրվել և փորձում են ճեղքելով անցնել ոստիկանների պատնեշը: Գյուղում սպասում են իշխանությունների ներկայացուցիչներին, գրում է Jnews-ը:
Շրջկոմի նախկին պատգամավոր, իսկ այժմ պատգամավորության թեկնածու Աշատ Սահարյանը կոչ է արել բնակիչներին ցրվել և տեղադրել խաչքարը հոկտեմբերի 4-ին: Ըստ նրա, այդ օրն արդեն հնարավոր կլինի առանց խնդիրների տեղադրել խաչքարը: Սակայն բնակիչները երաշխիքներ են պահանջում և ասում են, որ չեն ցրվի մինչև որ վստահ չլինեն, որ խաչքարը կտեղադրվի:
Ավելի ուշ իրավիճակն էլ ավելի է սրվել: Ոստիկանների և բնակիչների միջև լարվածությունը թեժացել է, հնչել են կրակոցներ, դեպքի վայր են ժամանել հատուկ նշանակության ջոկատայիններ:
2016-ի ամռանը Գումբուրդոյի եկեղեցում վերականգնողական աշխատանքներ են սկսվել: Եկեղեցու բակում հայտնաբերվել են մարդկային ոսկորներ, որոնք բնակիչների պնդումներից հետո վերաթաղվել են: Խնդրին պատշաճ լուծում տալու համար բնակիչները բազմիցս են հանդիպումներ կազմակերպել հայ և վրաց հոգևորականների հետ:

30 Сентябрь 2017 - 10:37 AMT
Жители грузинского Гумбурдо 30 сентября хотели установить хачкар у перезахороненных костей предков во дворе церкви X века, но полиция не пустила их во двор церкви, заявив, что у них такой приказ.
Жители не собираются расходиться по домам и пытаются прорваться через закрывших собой вход полицейских. И те, и другие ждут представителей местных властей, которые едут в село, пишет Jnews.
Бывший депутат Районного собрания, а ныне кандидат в депутаты Ашот Саарян призвал жителей разойтись и установить хачкар 4 октября, по его словам, тогда уже можно будет установить без каких либо проблем, однако жители требуют гарантии и говорят, что не разойдутся пока не будут уверены, что хачкар будет установлен у перезахороненных могил их предков.
Позже ситуация в Гумбурдо накалилась, прозвучали выстрелы, в ход были пущены войска специального назначения. Инцидент перерос в столкновения.
Летом 2016 года начались реставрационные работы в церкви X века в селе Гумбурдо. Во время работ во дворе церкви были найдены человеческие кости. Кости потом были перезахоронены после того, как жители настояли на этом. Для того, чтобы решить проблему надлежащим образом, жители не раз организовывали встречи с армянским и грузинским духовенствами.