2 Հոկտեմբեր 2017 - 07:05 AMT
Հոկտեմբերի 1-ին Չեչնիայի Նաուրի շրջանում հուղարկավորել են այդ վայրերում 1942թ. զոհված խորհրդային զինվորների ու սպաների աճյունը, որոնց թվում 15 հայ զինծառայող կա:
Զինծառայողների մասունքները հայտնաբերվել էին 2017-ի մարտ-ապրիլին որոնողական աշխատանքների արդյունքում:
Հուղարկավորությանը ներկա են եղել Չեչնիայի ազգային քաղաքականության, արտաքին կապերի, մամուլի և տեղեկատվության նախարար Ջամբուլատ Ումարովը, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը, զինվորներից մեկի թոռը՝ ձեռներեց Էդուարդ Ավետիսյանը, Չեչնիայում որոնողական աշխատանքների ղեկավար Անդրեյ Ֆետիսովը, հասարակական գործիչ Վահրամ Կարապետյանը, հայտնում է Rusarminfo-ն:
Էդուարդ Ավետիսյանի նախաձեռնությամբ, հայ զինծառայողների պատվին հուշարձան է կանգնեցվել, որի հեղինակը Աշոտ Թադևոսյանն է:
Մարտի 23-ից ապրիլի 5-ը ՉեչնիայիՆաուրի շրջանում «Թերեկ 2016» որոնողական աշխատանքների շրջանակում հայտնաբերվել են 70 խորհրդային զինվորի և սպայի մասունքներ, որոնք 1942-ին մասնակցել են մարտական գործողություններին Չեչնիայի տարածքում:Հայտնաբերված մասունքների թվում են Հայկական ԽՍՀ-ից և խորհրդային այլ հանրապետություններից զորակոչված 15 հայ զինծառայողի մասունքները: որոնողական աշխատանքների ղեկավար Անդրեյ Ֆետիսովը տրամադրել է հայ զինծառայողների ցուցակը, որոնց մասունքները հայտնաբերվել են:

2 Октябрь 2017 - 07:21 AMT
1 октября в Наурском районе Чеченской Республики прошла церемония захоронения останков солдат и офицеров, среди которых 15 военнослужащих-армян, погибших в 1942 году и найденных на территории Чечни в марте-апреле 2017 года.
Обряд отпевания провели священнослужители Армянской Апостольской церкви, передает Rusarminfo.
На церемонии захоронения присутствовали министр Чеченской Республики по национальной политике, внешним связям, печати и информации Джамбулат Умаров, посол Армении в России Вардан Тоганян, внук одного из воинов, чьи останки были найдены в Чечне — предприниматель Эдуард Аветисян, руководитель поисковых работ в Чечне Андрей Фетисов, общественный деятель Ваграм Карапетян.
С 23 марта по 5 апреля в Наурском районе Чеченской Республики прошла Межрегиональная вахта памяти «Терек -2016», в рамках которой были проведены поисковые работы и найдены останки 70-ти советских солдат и офицеров, которые принимали участие в боевых действиях 1942 года на территории Наурского, Надтеречного и Шелковского районов. Среди найденных останков оказались также останки 15 военнослужащих-армян, призванных на фронт из Армянской ССР и из других республик Советского Союза.