Այս շաբաթ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շեֆերը կկատարի իր առաջին պաշտոնական այցը Երևան և Բաքու՝ հանդիպելու տեղի պաշտոնատար անձանց և տեղում ծանոթանալու իրավիճակին: Տարածաշրջանում գտնվելու ընթացքում Շեֆերը Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ միասին նաև կմասնակցի բարձր մակարդակի հանդիպումների, հայտնում է ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ԱՄՆ-ն պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը և կշարունակի ակտիվորեն աշխատել կողմերի հետ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ:
Նշվում է, որ Շեֆերը որպես ԱՄՆ համանախագահ պաշտպանում է ԱՄՆ վաղեմի քաղաքականությունը՝ ընդունված Մինսկի խմբի եռանախագահների շրջանում, այն է՝ արդարացի կարգավորումը պետք է հիմնվի միջազգային իրավունքի վրա, որը ներառում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման,տարածքային ամբողջականության և հավասար իրավունքների ու ինքնորոշման սկզբունքները:
Էնդրյու Շեֆերը Եվրոպայի ու միջազգային կազմակերպությունների հարցերով ունի մեծ փորձառություն, մինչև այս պաշտոնին նշանակվելը եղել է Վիեննայի Միջազգային կազմակերպություններում ԱՄՆ-ի առաքելությունում գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը։ 2015 թվականի օգոստոս ամսից մինչեւ 2017-ի հունվար ամիսը նա զբաղեցրել է կազմակերպությունում ԱՄՆ-ի առաքելության փոխնախագահի պաշտոնը։ Մինչ այդ՝ 2014-ից մինչեւ 2015-ի օգոստոսը Շոֆերը ծառայել է այս կազմակերպությունում որպես Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալությունում խորհրդական։ Մինչև Վիեննայի միջազգային կազմակեր
պություններում ԱՄՆ-ի առաքելությունում ծառայելը, Էնդրու Շոֆերը 2011-ից 2014 թվականներին զբաղեցրել է Կիպրոսում ԱՄՆ-ի փոխդեսպանի պաշտոնը, աշխատել Քուվեյթում, Բահրեյնում ու Ռուսաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանություններում։

Andrew J. Schofer, the new U.S. co-chair for the OSCE Minsk Group, will pay his first visit to Yerevan and Baku this week to meet with local officials and to get a firsthand look at the situation on the ground, the U.S. embassy in Armenia said in a statement.
While in the region, Schofer will also join his fellow Minsk Group Co-Chairs for high-level meetings.
"The U.S. supports a negotiated settlement to the Nagorno Karabakh conflict and will continue to engage actively with the sides as a co-chair of the OSCE Minsk Group," the statement said.
"Mr. Schofer, as the U.S. co-chair, supports the United States' longstanding policy, shared by the Minsk Group co-chairs, that a just settlement must be based on international law, which includes the Helsinki Final Act and the principles of the non-use of force or threat of force, territorial integrity, and equal rights and self-determination."
Armenian and Azerbaijani foreign ministers met in New York in September on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly. The co-chairs announced then their intention to visit the South Caucasus region to prepare for a possible summit of Armenian and Azerbaijani presidents.